Autor textu: Archív
07.02.2014

Na svete sa denne odohrávajú miliardy ľudských príbehov

O každom z nich môžeme povedať, že je jedinečný. Všetky napísal jeden autor – život.

Žarnovica 7. februára (SkolskyServis.sk) - Jakub bol inteligentný mladý muž. Po skončení 9. ročníka sa rozhodol odísť študovať na gymnázium do Bratislavy. Prvé týždne sa mu darilo a všetci spolužiaci a učitelia si ho obľúbili. Škola ho veľmi bavila. Po pár mesiacoch oťukávania sa raz na pozvanie dobrého kamaráta vybral na žúrku. Spočiatku si myslel, že pôjdu do nejakého klubu v centre, až neskôr vysvitlo, že idú do Petržky na byt. Spolužiak a kamarát v jednej osobe ho však rýchlo upokojil. Nahovoril mu, že majiteľom je jeho známy. Už vo výťahu bolo počuť stále silnejúcu dunivú hudbu. Keď sa chystal zazvoniť na zvonček, kamarát ho upozornil: „To čo tu uvidíš, sa nikto nedozvie. Jasné?“ Jakub prikývol. Otvoril svalnatý muž s babou okolo krku, ktorá ledva stála na nohách.

Jakuba ovalil dym z horiacich cigariet a jointov. V preplnenom byte sa ale rýchlo udomácnil a už po pár hodinách mal vyskúšané všetko, čo mu kto ponúkol.

Spočiatku sa cítil skvele, no zrazu mu prišlo strašne zle, nestihol pribehnúť ani k preplnenej toalete na chodbe, keď začal dáviť. Nasledujúci týždeň sa neukázal v škole a ani doma, mame sa vyhovoril na množstvo učenia a novú brigádu. Pravdou ale bolo, že celý čas prežúroval v petržalskom byte.

Opisy eufórie, ktoré dovtedy poznal iba z protidrogových sedení v škole teraz zažíval na vlastnej koži.

Stále častejšie absencie však prinútili rodičov, aby sa s ním porozprávali. Najskôr ho prehovárali, nech sa vráti domov, potom sa mu vyhrážali a nakoniec sa ho pokúsili násilím odvliecť späť do rodnej obce. On ale v Bratislave aj tak zostal. Dokonca s ním nič neurobili ani matkine zdravotné problémy. Vyhadzov z intráku, odstrihnutie od pravidelného vreckového, strata rodiny aj niekdajších priateľov s ním ani nepohlo. Myslel si, že skutočnými priateľmi sú spolubývajúci z bytu, kde sa po vyhodení z internátu uchýlil. Každým dňom si svoju dávku drogy zvyšoval.

Ťažko zarobené peniaze z letných brigád u strýka sa veľmi rýchlo minuli. Nechal sa nahovoriť kamarátom na pôžičku od dílera.

Jakuba vôbec netrápilo, že sa zaviazal k doživotnému splácaniu a že pokiaľ nezaplatí čo i len jednu splátku, tvrdo sa mu to vráti. Zdravotný stav Jakubovej matky sa rapídne zhoršil. Jeho to ale nezaujímalo, mal celkom iné – vlastné problémy. Pocit túžby po droge ho zožieral, nevedel sa ovládať, triasol sa. Jedného sychravého dňa však prišla správa o úmrtí jeho matky. Jakub ale nad ňou len mávol rukou. V deň matkinho pohrebu sa Jakub doma neukázal.

Stala sa z neho bezcitná troska bez kúsku súcitu.

Mal problémy iného charakteru - musel zaplatiť dílerovi. Na účte nemal ani cent, na miesto stretnutia, kde mal zaplatiť sa však predsa vybral. V kútiku duše dúfal, že díler mu túto splátku odpustí. Nestalo sa. Spolu so svojimi kunpánmi ho dobili a previezli na opustené miesto ďaleko od mesta. Celý čas bol v bezvedomí. Keď sa prebral, krvácal. Aby toho nebolo málo dostal abstinenčné príznaky. Nikto neprichádzal. Po týždni jeho zúbožené a dobité telo našiel náhodný okoloidúci. Ihneď zavolal políciu a tá privolala otca na identifikáciu obete. Keď ho uvidel ležať bledého tesne pred pitvou, nádej v jeho srdci nadobro zhasla. Na Jakubovom pohrebe sa neukázal ani jeden z “najlepších kamarátov“, s ktorými prežil posledné mesiace. Naopak, rozlúčiť sa prišli starí dobrí priatelia zo základnej školy. Otec sa z toho psychicky zrútil. Istý čas bol na psychiatrii. V noci ho trápili nočné mory a cez deň ťažké depresie.

Vôbec sa to ale nemuselo takto skončiť.

Michal Pati, Základná škola Žarnovica, Fraňa Kráľa 838, Žarnovica

Čo treba vedieť o koronavíruse

Júl 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Deň dobytia Bastily (Francúzsko, štátny sviatok),
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131