Autor textu: PaedDr.Helena Rusnáková
03.05.2024

Univerzitná knižnica v Bratislave bola miestom zaujímavej prezentácie

O Slovákoch v Maďarsku - Prezentácia knižnej tvorby

Foto: PaedDr.Helena Rusnáková

Bratislava 03.05.2024 (Skolske.sk)

O Slovákoch v Maďarsku - Prezentácia knižnej tvorby sa konala dňa 25. apríla 2024  v prednáškovej sále Univerzitnej knižnice, Ventúrska 11, Bratislava.

 Usporiadateľmi podujatia boli Verejnoprospešná spoločnosť SlovakUm, Celoštátna slovenská samospráva v Maďarsku, Čabianska organizácia Slovákov a Univerzitná knižnica v Bratislave.
Slováci v Maďarsku nepretržite, teda aj v posledných desaťročiach a rokoch, vydávajú nielen svoj týždenník, ale aj obľúbené ročenky a celý rad knižných publikácií, o ktoré je primeraný záujem aj na Slovensku.

Náš kalendár na rok 2024 odprezentovala predsedníčka Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku Alžbeta Hollerová Račková, ktorá previedla návštevníkov podujatia nielen obsahom kalendára na rok 2024, ale aj oboznámila s jeho históriou.

Šéfredaktorka Ľudových novín Eva Fábiánová upozornila na knižné vydanie prílohy týždenníka Slovákov v Maďarsku pre deti „LuDo“ , ktorá si získala veľkú obľubu u detí a ich rodičov.
Konateľ spoločnosti SlovakUm Imrich Fuhl predstavil najnovšiu knihu Gregora Papučka „Memoáre alias Pamäti rodáka starobylej dedinky Pleš (dnes Mlynky)“.

Predseda Čabianskej organizácie Slovákov Bence Püski-Liker zalistoval v ročenke Čabiansky kalendár 2024 a predstavil netradičnú kuchársku knižku „Dobrí apeťík! Láska, modzgóška, Čaba“, ako aj „Čabjanskú podsťenkovú kňižočku“. Poslaním oboch publikácií je podpora lokálpatriotizmu a miestneho slovenského povedomia.

Po predstavení publikácií sa rozprúdila tvorivá diskusia nielen ku spomínaným knižným publikáciám, ale pochvalné slová diskutujúcich zazneli aj v súvislosti s dodržiavaním slovenských zvykov a tradícií v regiónoch Maďarska, kde žijú Slováci a tiež na to, že sa nezabúda na významné osobnosti histórie, ktoré sa pričinili o rozvoj vzdelania, kultúrny, staviteľstva a i.

pic
Foto: PaedDr.Helena Rusnáková
pic
Foto: PaedDr.Helena Rusnáková

Jún 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]