Autor textu: Archív
10.02.2014

(Ne)chutné živorenie

Ľudia spadnú do nekonečného víru žúrovačiek, alkoholu a cigariet, a to je už len maličký krôčik k niečomu horšiemu - marihuana, hašiš, pervitín, kokaín...

Ružomberok 10. februára (SkolskyServis.sk)

Prvé, čo ma napadne pri slove droga, je: polícia, nočné naháňačky, búrlivé výmeny názorov, prachy, vraždy, mafia. Chcenie si ublížiť, zničiť život, zraniť svojich blízkych a možno pomstiť sa niekomu. Niečo pokašľať, nevedieť nájsť cestu späť. Byť natoľko zúfalý alebo natoľko finančne sebestačný, že už nevedieť čo od rozkoše? Stať sa samovrahom.

Zoberiem to bez obalu, tak, ako to vidím. Každý deň médiami prebehne správa: obžalovaný bol obvinený z predávania drog. Chytili chlapa, ktorý pašoval zakázané drogy už niekoľko mesiacov.

Je toto normálne? Aby ľudia boli takí „nenažraní“ a odhodlaní urobiť všetko preto, aby mali svoje vysnívané money?

Zjavne áno. Nezaujíma ich, čo si o tom myslí ich rodina. Rodina, čo ich tak dôkladne pozná a urobila by pre nich čokoľvek. Aj keď... čo ak nedostatok úprimnej rodinnej lásky je dôvod k takémuto správaniu? Čo týchto ľudí vlastne k tomuto vedie? Zabudli, že po každej búrke vyjde slnko a všetko bude lepšie? Asi áno. Nezaujíma ich, že majú zdravie, a to jediné sa nedá kúpiť. Čo by také nevyliečiteľne choré deti dali za zdravie? Asi všetko. Obetovali by všetko. No týchto ľudí (ak ich tak ešte stále môžem nazývať...) to nezaujíma.

Vtom najjednoduchšom ponímaní, už aj cigareta je droga. Stávaš sa závislým? Áno.

Musíš si ju dennodenne kupovať, aj keď vieš, že už pomaly nemáš ani na rožok? Áno. A čo taký alkohol? Vždy sa to začína nevinným: „Však sa oslavujú narodeniny!“ a potom to už ide dolu vodou. Dám si jeden pohárik. Ani dva ešte nikoho nezabili... Prečo si nedať aj tretí? Chceme dobrú náladu, nie? A pri dvadsiatom-piatom sa pobijeme s barmanom, zlomíme si ruku, natrhneme peru, ovraciame celý stôl a zaklincujeme to odpadnutím. O pár hodín sa preberieme v nemocnici, poďakujeme sa doktorovi za peknú novú sadru, asi dva dni si dáme pokoj a hneď nato sa to celé opakuje.

Ľudia spadnú do nekonečného víru žúrovačiek, alkoholu a cigariet, a to je už len maličký krôčik k niečomu horšiemu - marihuana, hašiš, pervitín, kokaín...

Dostať sa do tohto kruhu je jednoduché. Ako sa však dostať z neho von? Niektorí nájdu v sebe silu a idú sa dať liečiť. Iní sa možno zaprisahajú, že s tým skončia a naozaj aj tak urobia. Možno majú priateľov, ktorí ich z toho vytiahnu a neboja sa žiť ďalej. Ale sú tu aj ľudia, ktorí chcú prestať s braním drog, ale nemôžu. Už nemajú moc nad svojím telom. Ťahá ich to čoraz viac a viac a nedokážu povedať STOP.

Droga je lákavá, keďže ovplyvňuje myseľ, vôľu človeka a buduje u ľudí istú závislosť, čo sa inak nazýva návyk.

Nie je hrdina ten, ktorý si povie, že si len raz potiahne a už to nikdy nespraví. Je to slaboch. Nedokázal si povedať, že to k životu nepotrebuje, a že keď chce vidieť svet farebne a neostro, môže si kúpiť okuliare s ružovým filtrom, napľuť si na ne a strčiť si ich za uši. Hrdina je ten, ktorý má možnosť voľby a nepotiahne si. Ktorý nemá ustlané na ružiach, ale zdravie a rozumný úsudok mu je prednejší.

Môžeme len dúfať, že ľudia, ktorí zatiahli iných do sveta drog, alebo ľudia, čo po tom túžia ako človek po vode na púšti, sa spamätajú a otvoria oči dokorán.

Zistia, že život sa netočí okolo injekcií naplnených kadejakým „svinstvom“ a neforemných šuľkov plných zelenej trávičky. Že aj my ostatní, ktorí sa len neochotne a zhnusene na to pozeráme, raz naberieme odvahu a celé toto (ne)chutné živorenie premeníme na plnohodnotný ľudský život.

Veronika Svajčiaková, Gymnázium Š. Moyzesa 21, Sexta, Ružomberok

Čo treba vedieť o koronavíruse

Júl 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Deň hlavného mesta Astany (štátny sviatok, Kazachstan). Medzinárodný deň bozkávania
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131