Bratislava 27.04.2021 (Skolske.sk)
Traduje sa informácia, že v tom istom roku keď elektráreň vybuchla, rástlo veľa húb. Jadrová fyzička však súvislosť s Černobyľom vylúčila. Miniseriál Černobyľ z roku 2019 je podľa jej slov dobrým spôsobom, ako sa o tejto udalosti dozvedieť viac.
Prvé kroky k výbuchu môžeme hľadať už štyri roky pred samotným výbuchom. Problémom bolo aj to, že pred spustením samotného experimentu sa nevykonali všetky testy, ktoré boli nevyhnutné. Komunistický režim bol jedným z faktorov, ktoré sa na priebehu výbuchu výrazne podpísali, hodnotí Dana Drábová.
Experiment, ktorý robili v noci z 26. na 27. apríla vraj nebol pripravený zle. Denná smena naň bola pripravená výborne. Vystriedala ju však nočná smena, ktorá sa učila, čo má robiť za pochodu. Pri znižovaní výkonu reaktora došlo ku chybe. Výkon reaktora klesol pod hodnotu, na ktorej mal byť reaktor už odstavený. Vedúci smeny Ďatlov potom prikázal zvýšiť výkon reaktora, čo Dana Drábová označila za veľkú chybu.
Organizmus je veľmi adaptabilný, ukazuje to aj skutočnosť, že niektorí ľudia, ktorí boli ožiarení veľkými dávkami, žili dlho a niektorí žijú doteraz v dobrej kvalite života. Radiácia však mala vplyv na zdravie ľudí, príkladom je i rakovina štítnej žľazy, ktorá bola v ďalších rokoch sledovaná u vzorky obyvateľstva.
Nový sarkofág usadili na reaktor číslo 4 v roku 2017. Jeho životnosť je sto rokov. Existujú plány na rozobratie tohto reaktora, na ktoré si ešte budeme musieť počkať. Podľa jadrovej fyzičky je malým svetielkom na konci tunela to, že radiácia pod sarkofágom pomaly klesá. Avšak ani o 40 rokov rozoberanie reaktora nebude vôbec jednoduché.
Zdroj: reflex.cz