Autor textu: Archív
06.02.2014

Vážme si dar života

V domove sa o nás starajú ľudia, ktorí nie sú našimi pokrvnými príbuznými, ale láska, ktorú nám dávajú, láska, ktorú dali Natálke, dokázala nesmierne veľa.

Michalovce 6. februára (SkolskyServis.sk) - Som len prostý človek. Vyrastal som v detskom domove a drogy u nás nie sú žiadnou novinkou.

Od začiatku 90. rokov zaznamenávame nebývalý rozmach organizovaného obchodu s pašovanými drogami, ktoré lákajú predovšetkým mládež.

A s takými problémami, ako je fajčenie, pitie alkoholu a užívanie omamných látok, je to ako na bežiacom páse. Ako som už spomínal, veľa detí s tým má veľký problém.

Na Slovensku je 90 detských domovov, v nich až 70 % detí užíva drogu - tabak. Ani sa nečudujem, veľa detí už totiž pred príchodom do detského domova fajčilo alebo pilo, nehovorím o tom, že mnohí užívali omamné látky. Vlastne preto, lebo mnoho z nich pochádza z rozvrátených rodín. V posledných rokoch ich ich biologickí rodičia dávajú do detských domovov, tieto deti trpia vážnymi poruchami správania a mnoho z nich skončí s diagnózou „mentálna retardácia“.

Pôvodný význam slova droga je „suchý“. Dnes sa slovo „droga“ nahrádza inými pomenovaniami, vo všeobecnosti i v odbornej literatúre. Drogou sú aj lieky a alkohol, ľudia ich konzumujú pre zmenu psychického stavu, kvôli tomu, aby zabudli na problémy, aby sa cítili lepšie, no neskôr to často dôjde k stavu abuzús (nadmerné užívanie drogy). Drogová závislosť je psychický a niekedy fyzický stav. Charakterizujú ho zmeny správania a iné reakcie.

Náš detský domov je spojený s reedukačným detským domovom pre maloleté matky s deťmi, mnohé z nich poznám a viem, že za používanie drog, a hlavne cigariet, na to doplatili predovšetkým ich vlastné deti.

Nebudem menovať jednu maloletú matku. Jedného dna prišla do nášho zariadenia, žena v siedmom mesiaci tehotenstva, a to ani netušila, ako sa má jej bábätko, či je zdravé, či je dobre vyvinuté. Všetko bolo v poriadku, kým sa to dieťa nenarodilo. Ide o to, že sa narodilo postihnuté, bez „vývodu“, bolo choré, malo veľké problémy so srdiečkom atď. Našťastie sa o to malé bábätko postarali pracovníčky detského domova, chodili s malým dievčatkom na všelijaké vyšetrenia a operácie a môžeme ďakovať Bohu, že to malé bábätko to všetko prežilo. No a s matkou narodenej Natálky sa „rozprávali“ psychologičky a zamestnanci detského domova, rozprávali sa o tom, ako ohrozila zdravie malej dcérky.

Vidíte, čo robia drogy. Aj alkohol ničí životy.

Preto by sme si mali všetci vstúpiť do svedomia a mali by sme si začať vážiť to, čo máme, životy, za ktoré máme dennodenne ďakovať, za zdravie, o ktoré sa máme starať, za rodiny a priateľov, jednoducho za to, že sme dostali šancu tu byť.

Milujem život, hoci je tvrdý, vážim si ľudí, ktorí sú pri mne. V domove sa o nás starajú ľudia, ktorí nie sú našimi pokrvnými príbuznými, ale láska, ktorú nám dávajú, láska, ktorú dali Natálke, dokázala nesmierne veľa.

Zachránila ju a chráni aj nás. Preto im za všetky deti, ktoré hladia ich ruky, za milé slová, ktoré hladia naše duše, ďakujem.

A na tých, ktorí ešte len uvažujú o tom, že si zapália cigaretu, že si nalejú do pohárika, apelujem: Nerobte to! To nemusíte. Pre každého je tu niekto. Otočte sa a určite zacítite závan lásky, ktorá vám ukáže správnu cestu.

SOŠOaS, Školská 4, 071 01 Michalovce

Čo treba vedieť o koronavíruse

Júl 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Deň hlavného mesta Astany (štátny sviatok, Kazachstan). Medzinárodný deň bozkávania
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131