Trnava 3. apríla (TASR) - Klub vojenskej histórie (KVH) Trnavská posádka sa prostredníctvom svojej činnosti snaží ľuďom odkazovať, aby nezabúdali na hrôzy minulosti. Zameriava sa predovšetkým na udalosti späté so súčasným územím Slovenska počas medzivojnového obdobia, druhej svetovej vojny, oslobodzovacích bojov a obdobia krátko po vojne. TASR to uviedol predseda KVH Martin Ostrovský.
Klub nesie vo svojom názve odkaz pechotného útvaru, ktorý desaťročia pôsobil v Trnave a aktívne sa zapojil do Slovenského národného povstania. Historické pramene hovoria o počte viac ako 3000 bojovníkov z tohto útvaru. „Na povstalecké územie ich však prišlo oveľa menej, keďže niektorí počas presunu odstúpili,“ priblížil Ostrovský.
Trnavská posádka pôsobila počas Slovenského národného povstania najmä v oblasti Žarnovice. „Po potlačení povstania sa rozdelila na menšie skupiny, ktoré jednotlivo pôsobili v partizánskych brigádach,“ doplnil s tým, že išlo hlavne o oblasti stredného Slovenska a jednotlivci z Trnavy a okolia sa nachádzali aj v priestoroch Malých Karpát.
KVH Trnavská posádka si pri svojom formálnom vzniku pred vyše ôsmimi rokmi osvojil názov niekdajšieho pechotného útvaru. V klube aktívne pôsobí 12 členov. Okrem iného sa venujú výskumnej, publikačnej a prezentačnej činnosti. „Spolupracujeme aj s ďalšími ľuďmi a spolkami, vzájomne sa dopĺňame na rôznych podujatiach,“ povedal Ostrovský pre TASR.
Klub sa zameriava predovšetkým na pechotu, vlastní ľahké pechotné zbrane, uniformy vojsk Slovenského štátu, povstaleckej armády, medzivojnovej československej armády, partizánov či Červenej armády. „Disponujeme poľnou kuchyňou, poľným táborom, poľnou ošetrovňou a oblečením pre sestry Slovenského Červeného kríža. Červený kríž spolupracoval s armádou, či už na východnom fronte alebo za čias Slovenského národného povstania a oslobodzovania,“ ozrejmil.
Získavanie uniforiem, kusov techniky a ďalších predmetov je podľa Ostrovského pomerne náročné. „Či už časovo, finančne alebo dostupnosťou. Používame aj originálne veci, keďže nie všetky je možné nanovo vyrobiť. Ak je však možné vyrobiť kópiu, pôvodné veci sa snažíme šetriť, aby sa materiál používaním neznehodnotil,“ podotkol s tým, že napríklad rovnošaty majú nanovo ušité.
Klub sa počas roka pravidelne zúčastňuje na rôznych spomienkových podujatiach, prednáškach či výstavách. „Snažíme sa čo najvernejšie zobraziť dobové udalosti. Ľuďom chceme odkázať, aby nezabúdali na vlastné dejiny, aby si ich boli vedomí, pretože dejiny sa neustále opakujú, hoci v inom čase,“ dodal Ostrovský.