Autor textu: TASR
12.04.2024

Rezort školstva a experti riešia nastavenie zmien vo financovaní škôlok

​​​​​​​Únia miest Slovenska poukázala na potrebu včas vedieť, ako budú financované školské zariadenia. Apelovala preto na rezorty školstva a financií SR, aby konali čo najskôr.

Ilustračná snímka. FOTO TASR

Bratislava 12. apríla (TASR) - Rezort školstva a experti riešia nastavenie zmien vo financovaní materských škôl (MŠ) a školských klubov detí (ŠKD). Od budúceho roka majú byť financované štátom. Zriaďovateľom majú byť poskytované normatívne príspevky prostredníctvom regionálnych úradov školskej správy v závislosti od sídla zriaďovateľa. Pre TASR to uviedli z odboru komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR.
        
"V rámci projektového riadenia MŠVVaM vznikol projektový tím, ktorý rieši práve normatívne financovanie MŠ. Jeho členmi sú zamestnanci ministerstva a zároveň aj experti z externého prostredia, pričom ako experti sú členmi projektového tímu aj zástupcovia samosprávy," priblížili z rezortu s tým, že členovia sa podieľajú na procese tvorby novej legislatívy. V danej veci podľa ich slov prebiehajú rokovania s Ministerstvom financií SR, so Združením miest a obcí Slovenska, Úniou miest Slovenska a ďalšími.
        
Ako objasnili, zriaďovateľom MŠ a ŠKD majú byť poskytované normatívne príspevky na financovanie výchovno-vzdelávacieho procesu a prevádzky z rozpočtovej kapitoly MŠVVaM. Ostatné školy a školské zariadenia, ktoré sú financované v súčasnosti z výnosu dane z príjmov územnej samospráve, budú podľa ich slov aj naďalej financované tak, ako doposiaľ - z výnosu dane z príjmov územnej samospráve. Ide o základné umelecké školy, jazykové školy, zariadenia školského stravovania, centrá voľného času, školské internáty a ďalšie.
        
Únia miest Slovenska poukázala na potrebu včas vedieť, ako budú financované školské zariadenia. Apelovala preto na rezorty školstva a financií SR, aby konali čo najskôr.

Máj 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
Napíšte nám [email protected]