Autor textu: TASR
21.06.2019

Na inkluzívne vzdelávanie v ZŠ L. Mocsáryho poslúžia štyri učebne 

Z celkového počtu žiakov je viac ako 95 % rómskeho pôvodu.

Foto: Na snímke nová dielňa praktického vyučovania v ZŠ L. Mocsáryho vo Fiľakove v okrese Lučenec, ktorá bude slúžiť na inkluzívne vzdelávanie.

  Fiľakovo 21. júna (TASR)

 Štyri učebne na inkluzívne vzdelávanie vznikli v Základnej škole (ZŠ) Lajosa Mocsáryho s vyučovacím jazykom maďarským vo Fiľakove v okrese Lučenec vďaka aktuálnemu projektu, ktorý samospráva realizovala s finančnou pomocou 100.000 eur od Úradu vlády SR. Necelá polovica tejto sumy išla do rekonštrukcie priestorov, v ktorých vznikli učebne, ďalšia časť má pokryť personálne náklady, hlavne mzdy pedagógov.

      Podľa slov primátora Attilu Agócsa pochádza pôvodná idea z roku 2016, keď sa kreoval Akčný plán rozvoja okresu Lučenec a vo Fiľakove sa zamýšľali, ako pomocou neho zvýšiť zamestnanosť v meste. „Vtedy sme prišli na myšlienku, že práve v tejto škole, kde je veľká koncentrácia rómskych študentov, by sme spravili centrum praktického vyučovania, ktoré voláme inkluzívne vzdelávanie. Cieľom bolo nasmerovať ich do ďalšieho štúdia na strednú školu a aby sa vedeli zamestnať, podľa možnosti v miestnych podnikoch,“ načrtol Agócs.

      Dodal, že v meste ako Fiľakovo, kde je vysoké percento rómskej populácie, nie je inklúzia len medzi majoritou a Rómami, ale aj v rámci samotného rómskeho etnika, ktoré je stratifikované do viacerých sociálnych vrstiev. Práve takáto škola môže podľa neho byť určitou náhradou za modely, ktoré žiakom z málopodnetného prostredia chýbajú doma.      Ako pokračovala zástupkyňa riaditeľa ZŠ L. Mocsáryho Ildikó Kotlárová, učebne budú slúžiť žiakom od šiesteho ročníka. „Pri dievčatách sa budeme najviac zameriavať na vyšívanie, varenie a zaoberanie sa výchovou detí. U chlapcov to budú najmä opravy vecí v domácnosti,“ konkretizovala Kotlárová, podľa ktorej doteraz na škole podobné priestory úplne chýbali.

      V ZŠ L. Mocsáryho je podľa jej slov zapísaných dovedna 310 žiakov, z nich však 45 je v súčasnosti v zahraničí. Z celkového počtu žiakov je viac ako 95 % rómskeho pôvodu a približne polovica pochádza z málopodnetného prostredia.

      Mesto Fiľakovo má v súčasnosti podľa údajov samosprávy zhruba 10.400 obyvateľov. Z nich je približne 35 percent Rómov. 


Máj 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
Napíšte nám [email protected]