Dunajská Lužná je obec nachádzajúca sa v okrese Senec. Obec vznikla 1. januára 1974 zlúčením troch samostatných obcí, a to Nových Košarísk (nem. Mischdorf, maď. Misérd), Novej Lipnice (nem. Tartschendorf, maď. Torcs) a Jánošíkovej (nem. Schildern, maď. Dénesd).
Pre tých, ktorí sa zaujímajú o vzácne stavebné pamiatky, je táto obec vhodná na poznávací výlet, pretože obec je známa mnohými pozoruhodnými prírodnými, historickými aj súčasnými kultúrnymi pamätihodnosťami. Jednou z národných kultúrnych pamiatok obce je aj rímskokatolícky Kostol Povýšenia sv. Kríža, ktorý patrí zároveň k pútnickým miestam.
Záujem pútnikov, smerujúcich do obce patrí soche Blahoslavenej panny Márie, nachádzajúcej sa na hlavnom oltári kostola. Socha bola vyhotovená v 12.,alebo 13.storočí, pravdepodobne v juhotalianskych provinciách Molise a Ambrusso. Mnísi, utekajúci pred tureckým nebezpečenstvom ju sem priniesli z benediktínskeho kláštora v maďarskom Celldömölku. Už tam bola uctievaná ako zázračná, pomáhajúca a uzdravujúca.
Táto socha, pod názvom „Socha Tróniacej madony“ bola v roku 1998 vyhlásená za kultúrnu pamiatku.
Pútnici zo širokého okolia sem každoročne 15. augusta prichádzajú na púť. Táto udalosť v sprievode mnohých duchovných podujatí trvá vždy niekoľko dní.
K pozoruhodnostiam obce, okrem Kostola Povýšenia sv. Kríža patrí aj Lurdská jaskyňa, postavená v roku 1928. V jaskyni sú umiestnené pamätné tabule s menami padlých v 1. svetovej vojne.
Pozornosti návštevníkov neunikne ani Evanjelický kostol, na ktorého nádvorí je umiestnená busta M. R. Štefánika a Pamätník obetiam 1. svetovej vojny.
Ku kultúrnym pamiatkam obce patrí aj Kaplnka sv. Martina / predtým farský kostol/.
V obci sa nachádza viacero menších stavebných pamiatok vo forme kaplniek ( Kaplnka Panny Márie, Kaplnka sv. Jána Nepomuckého, Kaplnka na pamiatku ústupu cholery ), zvonica z roku 1864, sochy svätých a kríže.