Bratislava 7. júla (TASR) - TASR prináša v rámci spravodajského seriálu krátke profily osobností, ktoré sa významnou mierou zaslúžili o pozdvihnutie, rozvoj a kodifikáciu spisovného jazyka Slovákov. K šíreniu slovenčiny významne prispela aj prvá slovenská herečka Anna Jurkovičová.
Narodila sa 6. apríla 1824 v Sobotišti do rodiny národného buditeľa Samuela Jurkoviča. Jeho dcéry vyrastali v prostredí ovplyvnenom osvetovými a buditeľskými ideami Ľudovíta Štúra. V polovici 19. storočia bolo vystupovanie žien v divadle spoločensky neprípustné, všetky ženské úlohy stvárňovali zásadne muži.
Na divadelné dosky sa prvýkrát postavila ako 17-ročná v úlohe Aničky Dobrožilovej v Kotzebuovej fraške Starý kočiš Petra III. Neskôr si zahrala Betušku v Klicperovom Divotvornom klobúku a Oľgu v Paupachovej tragédii Izidor a Oľga.
Obdivuhodné herecké výkony Anny Jurkovičovej posmelili ďalšie mladé ženy vystúpiť na divadelné javisko. Medzi jej ctiteľov patrili študenti Ľudovíta Štúra. Počas predstavení sa do seba zahľadeli s Jánom Franciscim. Ich láska však padla za obeť boju za národné ciele, ktoré boli pre Francisciho na prvom mieste.
Neskôr sa vydala za evanjelického farára Jozefa Miloslava Hurbana. Verne stála po boku manžela a aktívne ho podporovala aj počas ťažkých chvíľ. Manželia spolu vychovali deväť detí, jedným z nich bol spisovateľ Svetozár Hurban-Vajanský.
Anna Jurkovičová Hurbanová zomrela 2. februára 1905.