Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: Ľuboš Lukáč
25.05.2023

Prešov spojil finalistov najväčšej súťaže nadaných detí

Jedenásty ročník populárnej Logickej olympiády intelektovo nadaných detí pritiahol na Prešovskú univerzitu 180 finalistov z celej krajiny. 

Foto: Peter Ilenčík

Ocenili desať rokov prvého klubu
Otvorenie finále s masovou účasťou detí, rodičov a pozvaných hostí moderovala riaditeľka Centra poradenstva a prevencie v Sabinove Ľubica Richmanová Fabišíková. Učiteľky, ktoré sa nadaným venujú dlhodobo, zažili prekvapenie. Ingrid Storinská a Juliána Sedláková obdržali ocenenie - plaketu za desať rokov vedenia prvého klubu nadaných detí na Slovensku, ktorý prevádzkujú v Prešove.
Milena Feldmanová získala plaketu za prínos a edukáciu nadaných a zanietenie a prácu v prospech týchto detí. Centrum poradenstva a prevencie v Sabinove dostalo medailu dekanky za desať rokov organizácie Logickej olympiády a spoluprácu s Pedagogickou fakultou. Ocenenie za Centrum prevzala z rúk prodekana Radoslava Rušňáka jeho riaditeľka Ľubica Richmanová Fabišíková.

Súťažiacich tlačil čas
Rišo zo Žiaru nad Hronom označil druhú časť testovania za o niečo ľahšiu ako bola prvá. „Niektoré úlohy mi však aj tak robili problém,“ skonštatoval. Prezradil tiež, čomu by sa chcel venovať v budúcnosti. „Rád by som pracoval s počítačmi a programoval.“ Peťko pochádza z Detvy, no do školy chodí vo Vígľaši. „Niektoré úlohy boli ťažké, niektoré ľahšie.“ Jeho vysnívané povolanie je archeológ alebo policajný detektív.
​​​​​​​
Riešilo sa mi dobre, úlohy neboli extra náročné,“ pridal sa Janko. „Problém som mal iba s jednou úlohou. Nejako som to nakoniec dal, ale asi to mám zle,“ zhodnotil Lukáš. „Úlohy boli ťažké,“ myslí si Dianka. „Dve som nestihla.“ „Niektoré úlohy boli jednoduché, niektoré som nevedel, a tak som ich iba tipol. Bolo málo času. Niektoré typy úloh som nečakal,“ priznal Peťo.

Medzi najlepšími sú dvaja Bystričania
Finálové testovanie v aule Pedagogickej fakulty prebehlo v dvoch blokoch. V kategórií žiakov 1. – 4. ročníka si najlepšie počínali Tomáš Vanko zo SZŠ Bajkalská v Bratislave, Albert Viselka zo ZŠ A. Dubčeka na Družstevnej ulici v Martine a Natália Hrubjaková zo ZŠ Ďumbierska v Banskej Bystrici.
Zo žiakov druhého stupňa najväčší počet bodov získali Igor Chomča zo ZŠ Dargovských hrdinov v Humennom, Ján Meteňko zo ZŠ Lúčna vo Vranove nad Topľou a Michal Vigaš zo ZŠ Ďumbierska v Banskej Bystrici. „Jedenásty ročník dopadol nad očakávania. Zúčastnilo sa ho najviac finalistov za všetky roky. Napriek tomu, že logické úlohy neboli ľahké, niektorých od vyššieho umiestnenia delil iba horší čas. Pripravujeme sa už na ďalší ročník, na ktorý máme pripravených niekoľko prekvapení,“ ohlásil za organizátorov podujatia Ľuboš Lukáč.

Text: Dušan Guman

pic
Foto: Peter Ilenčík
pic
Foto: Peter Ilenčík
pic
Foto: Peter Ilenčík

Júl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]