Gymnázium P. Pázmáňa s vjm v Nových Zámkoch sa zapojilo do vzdelávacieho programu Ambasádorská škola Európskeho parlamentu (EPAS) s cieľom zvýšiť angažovanosť žiakov vo veci verejných a podporiť aktívne občianstvo mladých. V mesiaci marec sa im mimoriadne darilo, o čom svedčia aj ich rôznorodé aktivity. O prezidentskej návšteve a besede sme uverejnili samostatný článok, no okrem toho sa udialo množstvo ďalších akcií.
Dňa 6. marca mali žiaci netradičnú hodinu Mediálnej gramotnosti, ktorú odučili členovia občianskeho združenia Kompromisszum, ktorí od svojich začiatkov sa venujú nielen spomínanej téme, ale aj rasizmu, xenofóbii a inakosti.
Dňa 16.marca 2023 sme spoločne so študentmi triedy III.A diskutovali o tematike rasizmu, riešili aktivity a rôzne príklady tzv. mikroagresie; v rámci hry "hod do koša" sme si posvietili na výsady s ktorými sa rodíme a dôležitosť sa vcítiť do kože ľudí s iným "štartovacím balíčkom". Hodinu sme ukončili video nahrávkou - výpoveďou projektu "Stories that move".
22. marec je Svetovým dňom vody. O tom, ako by sme mohli v našich záhradách a záhradkách spotrebovať menej vody, sme začali premýšľať už 13. marca. So záhradným dizajnérom Miklósom Szomorúom sme sa rozprávali o klimatických zmenách, význame života v pôde a o tom, ako sa pripraviť na sucho. Akcia bola verejná, zúčastnili sa aj rodičia a záujemcovia.
V Medzinárodný deň vody, 22. marca sme sa aj na vyučovacích hodinách zaoberali s témami voda a lesy. Študenti II. A triedy pracovali v 2 – 3 členných skupinách. Každá skupina dostala inú úlohu, pripravili prezentáciu o ochrane prírody, o možnostiach ako lesy chrániť, ako zabrániť odlesňovaniu, a tiež aj kvízy k jednotlivým prezentáciám.
Pri príležitosti Svetového dňa poézie dňa 21. marca naši prváci a druháci v dvoch krátkych básničkách napísali ako vnímajú samých seba, pretože na predchádzajúcich hodinách etiky diskutovali o vplyve mediálnych platforiem, ich vedomom používaní a dôležitosti sebapoznania a nachádzania vlastnej identity. III. A v skupinovej práci dostala za úlohu napísať cinquin a akrostych na tému: EÚ. II. A mala úplne voľnú ruku, podarilo sa im vytvoriť aj zaujímavý retelling.
15. marca oslavujeme Svetový deň spotrebiteľov. Dňa 20. marca, po písomných maturitných skúškach, sa naši maturanti dozvedeli o tomto dni a o ôsmich základných spotrebiteľských právach. Po oboznámení sa so základnými právami sme diskutovali o tom, ako postupovať po kúpe určitých výrobkov a služieb a ako uplatniť svoje práva, ak je zakúpený výrobok chybný alebo pokazený. Pomocou webovej stránky Slovenskej obchodnej inšpekcie skupiny vyhľadávali rôzne výrobky, ktorých predaj inšpekcia nepovolila. Diskutovali o dôvodoch a pôvode týchto výrobkov. Žiaci boli veľmi prekvapení, keď zistili, že stiahnutý tovar pochádza od výrobcov z Číny, Nemecka, Poľska, Singapuru a ďalších krajín.
No a napokon 23. marca sa junior ambasádori zúčastnili diskusie/prednášky na tému „Goal setting - nauč sa vytvárať si smart ciele”. Študenti sa mohli naučiť ako si usporiadať hodnoty, priority, mohli diskutovať o tom, kde sa vidia o 5-10 rokov a ako sa k ich cieľom dopracovať. Junior ambasádori zhrnuli besedu nasledovne:
Táto prezentácia sa nám veľmi páčila. Prednášajúca sa snažila vysvetliť veci, alebo skôr chyby, do ktorých mladí ľudia v súčasnosti upadajú. Snažila sa v nás vyvolať pocit sebavedomia a to, že by sme sa nemali prispôsobovať hlavne vonkajšiemu svetu, ale sami sebe. Vysvetľovala, že ak si stanovíte nejaký cieľ, tak si v polovici cesty nepoviete, že už to nebudete robiť, ale budete to robiť so 100 % úsilím až do konca, a preto to dokončíte. Myslíme si, že táto malá prezentácia by sa mala premietnuť na mnohých školách, aby si to tí, ktorí to tak cítia alebo to tak robili, uvedomili a začali znova a robili to na 100 %. Pozitívne bolo, že človek, ktorý to prezentoval, bol v našom veku blízky a tak nejako pochopil naše otázky a odpovedal úprimne na základe svojich najlepších skúseností.