Bratislava 7. marca (Teraz.sk) – Tradíciu prvej prezidentskej cesty do Čiech založil po svojej inaugurácii pred 30 rokmi prvý slovenský prezident Michal Kováč. V TASR TV to povedal jeho vtedajší poradca, bývalý minister medzinárodných vzťahov Slovenskej republiky, zahraničnopolitický analytik Pavol Demeš.
Inaugurácia Michala Kováča sa konala 2. marca 1993 v priestoroch bratislavskej Reduty. „Jeho prvá zahraničná cesta bola do Českej republiky, druhá do Washingtonu a tretia do Vatikánu,“ spomína Demeš.
V tom čase podľa neho v zahraničí panovali pomerne veľké obavy z toho, ako prebehne proces rozdelenia Československa. Na juh od nás sa krvavo rozpadala Juhoslávia, ktorá bola pritom v čase studenej vojny považovaná za ostrov tolerancie. Rozpad sovietskeho impéria na východ od Slovenska tiež neprebiehal jednoducho.
UPOZORNENIE: Rozhovor s Pavlom Demešom vo forme PODCASTU si môžete vypočuť TU.
Na rozdiel od Vladimíra Mečiara, ktorý pôvodne počítal s viacerými možnosťami vývoja štátoprávneho usporiadania, Kováč bol podľa Demeša dlhodobo presvedčený, že vývoj speje k samostatnosti Slovenska a že náš štát je schopný tento prechod zvládnuť. „Kováč bol človek dát, nestaval sa k veciam intuitívne. Od začiatku mal premyslené, že Slovensko je z ekonomického hľadiska životaschopná krajina. A to bolo v čase rozdelenia meny, keď to mnohí, aj západní ekonómovia spochybňovali,“ hovorí Demeš.