Dňa 7.marca 1811 zomrel v Doľanoch Juraj Fándly, slovenský osvietenský spisovateľ, rímskokatolícky kňaz a entomológ, reprezentant prvej generácie bernolákovského hnutia.
Juraj Fándly sa narodil v remeselnícko-roľníckej rodine 21.októbra 1750 v Častej. Krátko po jeho narodení sa rodina presťahovala do obce Ompitál (dnešné Doľany). Po smrti otca sa jeho matka – vdova ťažko prebíjala životom, napriek tomu dopriala synovi vzdelanie, po akom túžil.
Teológiu študoval v Budíne a v trnavskom kňazskom seminári Stephaneum.
V roku 1776 bol vysvätený za kňaza .Prvé roky svojej kňazskej dráhy pôsobil ako kaplán v Seredi. Po tri a pol ročnom pôsobení na tamojšej fare bol preložený do Lukáčoviec. Tu, ako kaplán pôsobil len tri mesiace, keďže mu bolo ponúknuté miesto farára v Naháči, kde pôsobil počas svojho celého aktívneho života /1780 – 1807/ .
So súhlasom vrchnosti v roku 1807 opustil zo zdravotných dôvodov faru v Naháči a vrátil sa do svojho rodiska, kde ešte tri roky vykonával kňazské služby u farára J.Nieblinga.
Vo svojej rodnej obci sa staral o rodičovský dom, o ovocné stromy, venoval sa včelárstvu a písal verše. Literárnej činnosti sa venoval počas celého svojho života. Vo svojich dielach sa zameral na viacero oblastí: - náboženskú, národnobuditeľskú, roľnícku, právnu, hospodársku, zdravotnícku a tiež aj umeleckú.
Fándly mal veľkú zásluhu na širšom uvedení bernolákovskej slovenčiny, ktorú používal aj pri tvorbe svojich diel. V jeho literárnej tvorbe prevládala osvetová poľnohospodárska literatúra. Svojim farníkom poskytoval rady o obrábaní pôdy, o pestovaní obilnín i nových plodín i o chove dobytka... Bol autorom poľnohospodárskych a zdravotno – osvetárskych spisov a propagátorom reforiem Jozefa II.
Fándly patril k najvýznamnejším Slovákom svojej doby a k najbližším spolupracovníkom Antona Bernoláka. Spoločne založili Slovenské učené tovarišstvo /1792/ .
Použitá literatúra:
Leikert,J.: Osobnosti Slovenska, II., Vydavateľstvo Príroda, Bratislava 2010, s. 80 – 81.
Malá Encyklopédia Slovenska, SAV Bratislava,1987.