Autor textu: TASR
24.11.2022

NASES: Stav projektu Nový školský internet je výsledkom rozhodnutí MŠVVaŠ 

Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) tvrdí, že v máji na žiadosť ministerstva školstva písomne nominovala svojich dvoch zamestnancov do pracovnej skupiny s názvom Nový školský internet.

Ilustračná snímka. FOTO TASR

Bratislava 24. novembra (TASR) - Aktuálny stav projektu Nový školský internet je výsledkom série rozhodnutí zo strany Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR, ktoré má tento projekt v gescii. TASR o tom informovala Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES).
 
      Akékoľvek iné štátne organizácie sú podľa NASES oprávnené poskytovať len súčinnosť v podobe odborných konzultácií, ktorých zohľadnenie a využitie je taktiež v kompetencii rezortu školstva. NASES tvrdí, že v máji na žiadosť ministerstva školstva písomne nominovala svojich dvoch zamestnancov do pracovnej skupiny s názvom Nový školský internet. "Zároveň výslovne uviedla, že týchto NASES zástupcov ustanovuje iba s cieľom poskytovania odborných konzultácií bez možnosti prideľovania realizačných úloh," uviedla NASES s tým, že títo zamestnanci teda neboli súčasťou projektového tímu. 

      "Počas pôsobenia v pracovnej skupine Nový školský internet identifikovali zástupcovia NASES viaceré zásadné skutočnosti, ktoré vykazovali prvky manipulačného konania zo strany MŠVVaŠ SR a mohli teda zásadne ovplyvniť transparentnosť, záujmy a korektný priebeh stretnutí pracovnej skupiny, o ktorých obratom informovali zodpovedné osoby," konštatuje agentúra. MŠVVaŠ SR podľa vyjadrenia NASES nedokázalo jasne sformulovať ciele, ktoré má pracovná skupina sledovať a snažilo sa preniesť svoju zodpovednosť za projekt Nový školský internet na jednotlivých členov pracovnej skupiny. 

      MŠVVaŠ SR neprizvalo podľa agentúry do pracovnej skupiny kľúčové inštitúcie z radov odbornej verejnosti. "Zároveň MŠVVaŠ SR nominovalo do čela pracovnej skupiny zamestnanca spoločnosti GlobalTel, a. s., ktorá je sesterskou spoločnosťou SWAN, a. s., a tá je aktuálnym dodávateľom internetu pre školy," dodala NASES. 

      V októbri tohto roka vypršala zmluva so súčasným dodávateľom internetového pripojenia pre školy, spoločnosťou Swan, v rámci projektu Edunet. To znamená, že nie je možné školy pripájať k internetu. TASR o tom informoval výkonný riaditeľ Slovensko.Digital Peter Kulich. 

      MŠVVaŠ SR TASR potvrdilo, že aktuálne neprebieha žiadny výber "nového dodávateľa", ale sú pripravené kroky na zváženie alternatív ďalšieho riešenia zabezpečenia dátových služieb pre školy. Otázka pripojenia škôl na internet po tom, ako sa skončila platnosť zmluvy Edunet_SK, je jednou z tém, ktoré v súčasnosti zodpovední pracovníci ministerstva riešia. Ministerstvo školstva analyzuje aj možnosti neobstarávať centrálne riešenie poskytovania internetu pre školy, ale poskytnúť finančné prostriedky školám na zriadenie a financovanie pripojenia formou "digitálneho normatívu" pre školu.

Čo treba vedieť o koronavíruse

September 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
Napíšte nám [email protected]