Autor textu: TASR
21.11.2022

Žilinská univerzita v Žiline otvorila Laboratórium umelej inteligencie 

Laboratórium sa tri dni v týždni využíva aj na výučbu v oblasti počítačovej grafiky a programovania, pričom študenti riešia i zložitejšie výpočtové a kreatívne úlohy.

Na archívnej snímke logo Laboratória umelej inteligencie Žilinskej univerzity v Žiline. FOTO TASR - Erika Ďurčová

Žilina 21. novembra (TASR) - Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA) otvorila v Univerzitnom vedeckom parku (UVP) Laboratórium umelej inteligencie (LUIZA). Prezenčnou aj dištančnou formou v ňom vzdeláva študentov, výskumníkov a učiteľov voblasti umelej inteligencie, strojového učenia a kybernetiky. TASR o tom informovala Adriana Valentovičová z oddelenia pre medzinárodné vzťahy a marketing UNIZA.

      Podľa Róberta Hudeca z Fakulty elektrotechniky a informačných technológií (FEIT) UNIZA sa podarilo vytvoriť zázemie s kvalitným hardvérovým vybavením, ktoré splní aj náročné požiadavky výskumníckych skupín a doktorandov. "Študenti, ktorí potrebujú riešiť úlohy vo veľkej výpočtovej sile, si môžu rezervovať počítač od štvrtka do nedele," uviedol.

      Laboratórium sa tri dni v týždni využíva aj na výučbu v oblasti počítačovej grafiky a programovania, pričom študenti riešia i zložitejšie výpočtové a kreatívne úlohy. "Ďalšie dni ho môžu využívať doktorandi alebo výskumníci pri riešení doktorských prác alebo vedeckovýskumnej činnosti. Na výkonnejšie počítače sa môžu prihlásiť zo svojho počítača z domu a využívať tak výpočtový hardvér laboratória vzdialene," doplnila Valentovičová.

      Školiaca miestnosť vznikla vďaka rozvojovému projektu Hybridné vzdelávanie v oblasti umelej inteligencie, strojového učenia a kybernetiky na UNIZA, financovanému z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Na začiatku septembra sa v nej uskutočnila Letná škola strojového učenia. Podľa Michala Gregora z LUIZA UNIZA kombinuje nová špecifická forma Letnej školy strojového učenia dištančné vzdelávanie s prezenčným. "Študenti majú k dispozícii všetky materiály. Vedia pracovať aj na praktických zadaniach z domu, využívať výpočtové kapacity v rámci laboratória, vedia sa vzdialene pripájať. Niektoré aktivity realizujeme prezenčne, napríklad diskusie a rôzne workshopy," vysvetlil.

      "Nová, hybridná forma vzdelávania je pre budúce povolania našich študentov nevyhnutnosťou. Mať k dispozícii kvalitné technické zázemie a podporu odborníkov je pre všetkých, ktorí chcú napredovať v nových technológiách, veľkým benefitom. Je to hlavne o časovom manažmente - učím sa, keď potrebujem a mám čas," uzavrel Hudec.

Čo treba vedieť o koronavíruse

November 2022

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]