Autor textu: TASR
19.11.2022

Slovensko.Digital: Vyzývame ministra školstva, aby vyriešil internet pre školy

Slovensko.Digital tvrdí, že zo strany ministerstva školstva nie je známa žiadna stratégia alebo zámer poskytovania internetových služieb v školách po októbri 2022.

Ilustračná snímka. FOTO TASR

 Bratislava 19. novembra (TASR) - V októbri tohto roka vypršala zmluva so súčasným dodávateľom internetového pripojenia pre školy, spoločnosťou Swan, v rámci projektu Edunet. To znamená, že nie je možné školy pripájať k internetu. TASR o tom informoval výkonný riaditeľ Slovensko.Digital Peter Kulich. Zároveň združenie vyzýva ministra školstva, aby vyriešil internet pre školy poriadne a transparentne.

      Slovensko.Digital tvrdí, že zo strany ministerstva školstva nie je známa žiadna stratégia alebo zámer poskytovania internetových služieb v školách po októbri 2022. "V Slovensko.Digital spolu s odbornou verejnosťou už od roku 2016 upozorňujeme na potrebu včasnej prípravy nového projektu internetu pre školy, aby sa predišlo chybám z minulosti," uviedol Kulich. Podľa jeho slov vtedy neprebehla transparentná verejná a hospodárska súťaž na dodávku tejto služby, služba bola nakúpená v príkrom rozpore s odporúčaniami odborníkov a zástupcov trhu a dodaná s výrazným omeškaním. Poukázal aj na to, že školy neboli spokojné s dodanou službou a Úrad pre verejné obstarávanie udelil v tejto veci rezortu školstva pokutu za viac ako milión eur.

      "Vedenie rezortu školstva sa už v rokoch 2016 a aj 2020 zaviazalo bezodkladne začať s prípravami nového projektu tak, aby bol vytvorený dostatočný priestor na prípravu kvalitného a toho najlepšieho riešenia, no tak sa nestalo. Dátum vypršania súčasnej zmluvy bol dlhodobo známy, takže naplneniu týchto sľubov nič nebránilo," konštatuje Kulich.

      Slovensko.Digital na to, že nie je predstavený plán, ako bude poskytovaný internet pre školy po vypršaní zmluvy so spoločnosťou SWAN, upozornilo v marci. Vtedy sa na pôde Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR hlasovalo o preplatení výdavkov spojených s projektom Edunet zo štrukturálnych fondov za viac ako 40 miliónov eur. "Ministerstvo sa vtedy zaviazalo zriadiť pracovnú skupinu, ktorá však podľa nás nefunguje, nie sú známe žiadne výstupy z jej aktivít, a teda je zjavné, že nesplnila svoju úlohu," dodal Kulich.

      Združenie žiada akútne riešenie vzniknutej situácie zo strany ministerstva školstva. "Za riešenie však určite nepovažujeme umelé predĺženie súčasnej zmluvy vo forme dodatku. Takýto postup napadneme a podáme podnet na Úrad pre verejné obstarávanie. Rovnako ako celý trh očakávame, že čo najskôr prebehne riadna verejná a hospodárska súťaž," uzavrel výkonný riaditeľ. Zároveň sú Slovensko.Digital a prizvané subjekty z trhu pripravení pomôcť ministerstvu a predstaviť ich návrhy.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Február 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
-
-
-
Napíšte nám [email protected]