Autor textu: TASR
16.09.2022

M. Žilinka sa pre financovanie niektorých škôl obrátil na Ústavný súd SR

ZMOS sa ešte vlani v novembri obrátilo v súvislosti s touto novelou zákona na prezidentku SR Zuzanu Čaputovú a tiež generálneho prokurátora.

Na archívnej snímke súčasný generálny prokurátor SR Maroš Žilinka. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Bratislava 16. septembra (TASR) – Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka sa po podnete od Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) obrátil na Ústavný súd SR s návrhom na začatie konania o súlade zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve s ústavou. Informuje o tom na sociálnej sieti. Legislatíva upravuje financovanie súkromných či cirkevných škôl. 

"Uloženie povinnosti obciam poskytovať finančné prostriedky na mzdy a prevádzku zriaďovateľom cirkevných a súkromných, umeleckých alebo jazykových škôl a školských zariadení, a to zo svojich vlastných príjmov, považujem za svojvoľný zásah do právomoci územnej samosprávy voľne nakladať so svojimi vlastnými finančnými zdrojmi," uviedol Žilinka. Ako tvrdí, ohrozuje alebo znemožňuje to riadne plnenie úloh patriacich do jej pôsobnosti.

ZMOS sa ešte vlani v novembri obrátilo v súvislosti s touto novelou zákona na prezidentku SR Zuzanu Čaputovú a tiež generálneho prokurátora. Združenie tvrdilo, že vďaka novelizácii zákona sa zo samospráv vytvára bezmocný sponzor.

Financovanie súkromných i cirkevných škôl a školských zariadení sa malo zmenou zákona upraviť. Odstrániť sa malo "nerovné postavenie zriaďovateľov týchto škôl v porovnaní so zriaďovateľmi škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí a samosprávnych krajov, ak ide o prerozdeľovanie podielových daní", vyplýva z novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorou sa upravil aj zákon o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení.

Prezidentka novelu zákona podpísala v decembri 2021. Účinnosť nadobudla v januári tohto roka.

Čo treba vedieť o koronavíruse

December 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]