1767 - Narodil sa nemecký filológ, filozof, teoretik umenia, diplomat a štátnik WILHELM VON HUMBOLDT. Bol zakladateľom univerzity v nemeckom Berlíne, ktorá sa na počesť oboch bratov od roku 1949 nazýva Humboldtova univerzita. Zomrel 8. apríla 1835.
1864 - Narodil sa nemecký matematik židovského pôvodu HERMANN MINKOWSKI, ktorý vytvoril geometrickú teóriu čísel a interpretoval špeciálnu teóriu relativity pomocou Minkowského časopriestoru. Zomrel 12. januára 1909.
1871 - Narodil sa americký psychológ britského pôvodu WILLIAM MCDOUGALL, zakladateľ sociálnej psychológie. Zomrel 28. novembra 1938.
1887 - Narodil sa britský biológ a spisovateľ JULIAN SORELL HUXLEY, prvý generálny riaditeľ Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru - UNESCO. Zomrel 14. februára 1975.
1898 - Narodil sa nemecký spisovateľ ERICH MARIA REMARQUE, predstaviteľ tzv. stratenej generácie, ktorú výrazne ovplyvnila prvá svetová vojna. Bol autorom známych románov ako Na západe nič nového, Čas žitia, čas umierania, Traja kamaráti, Víťazný oblúk. Zomrel 25. septembra 1970.
1906 - Narodil sa americký filmový režisér, producent a scenárista židovského pôvodu, narodený v Poľsku BILLY WILDER, rodným menom Samuel Wilder. Zomrel 27. marca 2002.
1912 - Narodil sa český hudobný skladateľ a dirigent VÍT NEJEDLÝ. Je zakladateľom niekdajšieho Armádneho umeleckého súboru. Zomrel 2.1.1945 ako československý vojak pri oslobodzovaní Československa v čase bojov o Dukelský priesmyk.
1926 - Narodil sa poľský prozaik, filmový režisér a scenárista TADEUSZ KONWICKI. Zomrel 7. januára 2015.
1933 - Narodil sa český dirigent LIBOR PEŠEK.
1936 - Narodil sa americký filmový herec a spevák country hudby KRIS KRISTOFFERSON, celým menom Kristoffer Kristofferson.
1944 - Narodil sa rakúsky filmový herec KLAUS MARIA BRANDAUER, popularitu získal po účinkovaní v slávnych filmoch Mefisto a Spomienky na Afriku.
1949 - Narodila sa svetoznáma americká filmová a divadelná herečka MERYL STREEPOVÁ, držiteľka niekoľkých Oscarov a iných ocenení. Svoje herecké umenie predviedla v slávnych filmoch ako napríklad Kramerová vs. Kramer, Francúzova milenka, Sophiina voľba, Spomienky na Afriku, Madisonské mosty.
1953 - Narodila sa americká speváčka, skladateľka a herečka CYNDI LAUPEROVÁ.
1964 - Narodil sa americký spisovateľ DAN BROWN, autor svetoznámych bestsellerov ako napríklad Da Vinciho kód, alebo Anjeli a démoni.
1987 - Zomrel známy americký spevák, tanečník a herec FRED ASTAIRE, vlastným menom Frederick Austerlitz jr., ktorý s Ginger Rogersovou hral v mnohých filmoch, prevažne muzikáloch, populárnych v 30. rokoch 20. storočia. Narodil sa 10. mája 1899.
1633 - Taliansky astronóm a filozof Galileo Galilei odvolal pred inkvizičným súdom Koperníkovo učenie o tom, že Zem sa otáča okolo Slnka.
1815 - Napoleon I. Bonaparte po porážke svojho vojska pri Waterloo (18.6.1815) definitívne abdikoval a bol vyhostený na Ostrov svätej Heleny.
1940 - V Compiegne (Francúzsko) podpísali Nemecko a Francúzsko prímerie. Francúzsko prijalo podmienky dohody a krajina sa rozdelila na dve pásma, pričom tri pätiny územia boli okupované Nemcami.
1941 - Prepadnutím Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR) v noci z 21. júna na 22. júna začala nemecká armáda realizovať plán Barbarossa - globálny útok proti ZSSR.
2001 - Ústavný súd Tureckej republiky zakázal činnosť opozičnej islamskej Strane cnosti (FP), ktorá mala v 550-člennom tureckom parlamente 102 poslancov. Strana cnosti vraj porušovala princíp sekularizmu, proti ktorému ako náboženská fundamentalistická politická formácia vystupovala.
2005 - Šesťdesiatjeden rokov po jednom z najhorších nacistických masakrov druhej svetovej vojny v Taliansku, odsúdil vojenský súd v meste La Spezia desať bývalých príslušníkov SS (Schutzstaffel) v ich neprítomnosti na doživotné tresty. Súd vyniesol verdikt na záver vyše jednoročného procesu, ktorý sa týkal popravy 560 civilistov v auguste 1944 v toskánskej dedine Sant'Anna di Stazzema.
2008 - Dva novoobjavené mesiace planéty Pluto dostali oficiálne astronomické názvy: Nix a Hydra.
2013 - Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization - UNESCO) zaradila na zoznam Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva japonskú posvätnú horu Fudži, čínske ryžové terasy Dračieho chrbta, portugalskú Univerzitu v Coimbre či opevnené islamské mesto Zubarah v Katare.