Bratislava 31.03.2022 (Skolske.sk) - Študenti košickej filmovej školy zažiarili v umeleckej súťaži Ľudia mimo šablóny, ktorú organizoval Denník N pre stredné školy. V nej sa mali mladí ľudia textom, kresbou, fotografiou či videom podeliť o svoje skúsenosti s toleranciou a diskrimináciou zapríčinenou vonkajšou alebo vnútornou odlišnosťou.
V konkurencii prác 184 študentov stredných škôl uspeli dvaja žiaci Súkromnej školy umeleckého priemyslu filmovej na Petzvalovej v Košiciach. V kategórii Video obsadil Šimon Mináč z III.F druhé miesto, a získal tak aj finančnú odmenu 200 eur za svoju pieskovú animáciu o povrazolezcovi. Ocenenie ho prekvapilo a zároveň veľmi potešilo.
„Nápad na ‚Wire Walk‘ som dostal, ako väčšinu mojich animácií, spontánne. Obrazy chodca po lane, ktorý spraví ten jeden osudný krok, ku mne prišli náhodne. Potom bolo len na mne, ako svoj nápad spracujem,“ povedal Šimon.
Priznal, že práca s pieskom je náročná a nepredvídateľná. „Stretol som sa s tým najmä pri finálnom zábere vtáka, ktorý odlieta od kamery do diaľky. Myslel som si, že ho dokážem bez problémov naanimovať odobraním piesku, no tento postup nevyzeral najlepšie. Nakoniec som problém vyriešil animovaním záberu odzadu, pričom som pridával piesok. Vďaka tomu to vyšlo podľa mojich predstáv,“ doplnil.
Pri tvorbe ho usmerňovala učiteľka výtvarnej výchovy Jana Szabóová. „Šimonove dielo je predvedené na vysokej úrovni. Je to o to cennejšie, že medzi tvorcami, ktorí sa venujú animácii, je len pár autorov, ktorí dokážu z tohto sypkého materiálu vytvoriť kontinuálnu a čitateľnú animáciu,” zhodnotila jeho prácu pedagogička.
„Šimon je veľmi poctivý, cieľavedomý a kreatívny študent, ktorý sa nebojí netradičných výtvarných techník. Svoje vízie vie zobraziť tak, aby boli zrozumiteľné pre divákov, čo sa mu podarilo aj v tejto pieskovej animácii, ktorá pôsobí až mierne surrealisticky,” dodala Szabóová.
Pochvalou na jeho adresu nešetrila ani porota. „Piesočná animácia je veľmi pôsobivá. V kombinácii so zvukmi a ruchmi nás vtiahne do deja, a počas necelej minúty a pol cítime napätie, oceňujeme odvahu a nakoniec, keď to nevyjde, chápeme, že ten krok bolo treba urobiť,“ zhodnotila členka poroty a redaktorka Denníka N Martina Koník video, ktoré si môžete pozrieť TU.
Timotej Škrepták z II.F získal ocenenie a finančnú odmenu 50 eur za fotografiu v kategórii ART. „Úprimne som to vôbec nečakal, pretože v súťažiach som nikdy veľmi nehviezdil. Keď mi však poslala pani učiteľka správu o umiestnení, tak som svoju radosť neskrýval. Som za to veľmi vďačný."
Timotej uspel s fotografiou ukrajinskej rodiny, na ktorej chýba muž. „Celý nápad som realizoval asi tri dni .Riešil som techniku, lebo mi záležalo na tom, aby mala fotografia dobrú atmosféru, aby mohla preniesť myšlienku a pocity. Fotil som to u mňa doma, kde som to aj upravoval,” popísal proces tvorby Timotej.
Hovorí, že o diskriminácií sa dá rozprávať vo viacerých smeroch. „Inšpiráciou mi boli suseda, ktorí prišli z Ukrajiny na Slovensko asi pred tromi rokmi. Častokrát mi rozprávali, ako boli od začiatku pre svoju národnosť Slovákmi odsudzovaní. Keď začala vojna na Ukrajine, sused neváhal a odišiel brániť svoju vlasť, pretože v minulosti slúžil ako vojak. Jeho manželka a dve deti tu museli ostať bez neho."
Pedagogička Szabóová ocenila na Timotejovom diele kombináciu živých postav s maketou, ktorú vytvoril z kartónu, čo pôsobí výtvarne a zároveň vyjadruje podstatu myšlienky.
„Realizácia bola celkovo náročná, keďže v sebe zahŕňala klasické výtvarné postupy a digitálnu postprodukciu. Timo je pracovitý a kreatívny študent, a toto dielo nie je jeho prvým víťazstvom v súťažiach a určite nie ani posledným,“ povedala Szabóová.
Súkromná škola umeleckého priemyslu filmová je jedinou strednou školou s audiovizuálnym zameraním na Slovensku. Všetkým záujemcom o masmédiá, audiovíziu, multimédiá, či počítačový dizajn ponúka štúdium v štvorročnom odbore Obrazová a zvuková tvorba - kamera, zvuk strih, alebo Virtuálna grafika. Okrem toho ponúka odbor Masmediálna tvorba pre budúcich redaktorov, hovorcov, či moderátorov.
Pre študentov s maturitou ponúka trojročné vyššie odborné štúdium v odboroch Filmová a mediálna tvorba, Fotografia, Grafika vizuálnych komunikácií a Animovaná tvorba s titulom diplomovaný špecialista (Dis.).
Filmová škola bola zaradená do siete škôl a školských zariadení SR rozhodnutím MŠ SR č. 8796/2003-09 zo dňa 21.1.2004.