Projekt Univerzity Komenského v Bratislave - Stanem sa učITeľom poskytuje unikátnu databázu videí z reálnej výučby na základných a stredných školách. Nástroj má zlepšiť pripravenosť študentov a študentiek učiteľských odborov pre prax. Budúcim pedagógom sú v súčasnosti k dispozícii desiatky výučbových videí a stovka aktivít.
Tím pedagógov a pedagogičiek zo štyroch fakúlt Univerzity Komenského v minulom roku zaznamenával vyučovacie hodiny na šiestich školách v Bratislavskom kraji. Vytvoril jedinečný e-learningový nástroj, ktorý umožní budúcim učiteľom nahliadnuť do skutočného diania v školskej triede. Videozáznamy študentom uľahčia prepojenie pedagogickej teórie s praxou.
Z desiatok vyučovaných hodín boli do databázy vybrané tie situácie, s ktorými sa učitelia stretávajú najčastejšie. „Neašpirujeme na prezentovanie výnimočných ukážok výučby, naopak, snažíme sa naučiť študentov učiteľstva reflektovať realitu súčasných škôl,“ objasnila koordinátorka projektu Darina Dvorská z Filozofickej fakulty UK.
E-learningový nástroj Učiteľská akadémia UK je výsledkom projektu Stanem sa učITeľom. V súčasnosti obsahuje 41 videozáznamov výučby na základných, stredných školách a gymnáziách. Databáza obsahuje aj 80 krátkych videoukážok vybraných pedagogických situácií s cvičeniami a 100 aktivít pre prácu s videami. Študenti v nej nájdu tiež rozhovory s učiteľmi a učiteľkami a ďalšie vzdelávacie materiály.
V dôsledku pandémie tvorcovia projekt rozšírili aj o špecifiká dištančnej výučby. Niektoré z videí zachytávajú aj situácie z online hodín. „Pandémia nám ukázala, že sa musíme v učiteľskej príprave zamerať omnoho flexibilnejšie, aby sme skutočne pripravili učiteľov, ktorých po skončení tejto krízovej situácie budú naše ‚new normal‛ školy potrebovať,“ uviedla odborná garantka projektu Lenka Sokolová z Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK.
Videoukážky sú určené pre študentov učiteľstva a ich vysokoškolských pedagógov Univerzity Komenského v Bratislave. V databáze ich môžu vyhľadávať podľa obsahu, zamerania pedagogických situácií či vyučovacieho predmetu. Študenti v nej nájdu aj prepisy z diania v školskej triede, cvičenia a iné inšpiratívne zadania úloh.
Milan Hrubo
Foto: Stanislav Greguš