Bánovce nad Bebravou 16.04.2020 (Skolske.sk)
Ulice zvyčajne pomenúvame tak, že určujúce prídavné meno stojí pred určovaným podstatným menom ulica, teda slovo ulica je na druhom mieste a píše sa s malým u: Sládkovičova ulica, Husitská ulica, Mierová ulica, Partizánska ulica.
Ak druhové označenie ulica stojí pred vlastným pomenovaním a nie je jeho súčasťou, píšeme ho s malým začiatočným písmenom: ulica Sládkovičova, ulica Husitská, ulica Mierová. V praxi obyčajne druhové označenie ulica vynechávame a píšeme len vlastné pomenovanie: Sládkovičova, Husitská, Mierová.
Pozor musíme dávať na prípony -ova v názvoch utvorených od vlastných podstatných mien – majú tvar privlastňovacích prídavných mien, skloňujú sa podľa vzoru otcova, teda sa píšu s krátkym a: Štúrova, Štefánikova, Dubčekova, ale Mierová, Lipová, Stromová.
Slovo ulica sa stáva súčasťou vlastného pomenovania vtedy, keď stojí na začiatku a spája sa s genitívom podstatného mena. Ak je v genitívnom názve meno osobnosti, uvádza sa aj rodné meno alebo jeho skratka. Slovo ulica sa v takomto prípade píše s veľkým U a s veľkým písmenom sa píšu aj vlastné mená v názve ulice, všeobecné mená sa píšu s malým písmenom: Ulica mieru, Ulica Ľudovíta Štúra, Ulica A. Dubčeka, Ulica generála Štefánika, Ulica slovenských partizánov, Ulica Slovenského národného povstania.
Názvy ulíc typu Za valy, Záfortňa, K nemocnici, Vystrkov, Pod lesom, Za kaštieľom a pod. píšeme s veľkým začiatočným písmenom. Ak je v predložkovom pomenovaní vlastné meno, píšeme ho s veľkým písmenom: Pod Zoborom. Keď pred názov dáme druhové označenie ulica, ktoré nie je súčasťou pomenovania a považuje sa za všeobecné podstatné meno, slovo ulica píšeme s malým písmenom: ulica Za valy, ulica Záfortňa, ulica K nemocnici, ulica Vystrkov, ulica Pod hájom, ulica Pod Zoborom. V praxi však v týchto prípadoch slovo ulica zvyčajne nepoužívame.
Mária Škultétyová, Gymnázium Bánovce nad Bebravou