Autor textu: TASR
11.01.2022

Francúzsko sa počas predsedníctva v EÚ zameria na pandémiu

Krajina si na najbližších 18 mesiacov stanovilo ciele spoločne s ČR a Švédskom.

Ilustračná snímka, FOTO TASR/AP.

Bratislava 11. januára (TASR) - Francúzsko sa v priebehu svojho predsedníctva v Rade EÚ zameria na boj proti pandémii, bezpečnosť aj spoločnú európsku obranu. Pozornosť bude venovať aj digitálnej oblasti, kultúre a mladým ľuďom.

Povedal to francúzsky veľvyslanec v SR Pascal le Deunff na spoločnej tlačovej konferencii so štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martinom Klusom, slovinským veľvyslancom Gregorom Kozovincom a vedúcim Zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku Vladimírom Šuchom.

Slovinskí veľvyslanec Gregor Kozovinc pripomenul, že počas slovinského predsedníctva sa podarilo obnoviť rokovania o rozšírení EÚ o krajiny západného Balkánu.

Klus ocenil úspechy slovinského predsedníctva v Rade EÚ v druhom polroku 2021 a spomedzi priorít terajšieho francúzskeho predsedníctva vyzdvihol legislatívny balík v oblasti klímy a jadrovej energie, bezpečnostné opatrenia na najbližších desať rokov či zameranie sa Francúzska na kultúru a vzdelávanie.

Slovensko podľa Klusa podporuje Konferenciu o budúcnosti Európy (CoFoE), ktorá dáva priestor občanom členských krajín EÚ vyjadriť sa k aktuálnym otázkam. Závery konferencie by sa mali sumarizovať v priebehu francúzskeho predsedníctva.

Francúzsko si na najbližších 18 mesiacov stanovilo ciele spoločne s ČR a Švédskom. ČR preberie európske predsedníctvo v júli a Švédsko od januára 2023. Francúzsky veľvyslanec spresnil, že medzi tieto ciele patrí boj proti covidu a jeho následkom, podpora očkovania a udržanie čo najväčšej slobody pohybu medzi členskými krajinami.

"Európa musí byť takisto schopná lepšie kontrolovať svoje vonkajšie hranice," povedal le Deunff a pripomenul krízu v juhoeurópskych krajinách, Poľsku a pobaltských krajinách.

Máj 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
Napíšte nám [email protected]