Autor textu: TASR
19.01.2022

Plenárne zasadnutie CoFoE prediskutuje 90 záverečných odporúčaní

Účastníci plenárky sa budú rovnako zaoberať aj súvisiacimi príspevkami získanými na viacjazyčnej digitálnej platforme.

Vlajky Európskej únie, foto z archívu. FOTO TASR/AP.

Brusel 19. januára (TASR) - Najbližšie plenárne zasadnutie Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE) sa uskutoční v dňoch 21. až 22. januára v Európskom parlamente (EP) v Štrasburgu. Plénum prediskutuje 90 záverečných odporúčaní, ktoré vzišli z dvoch zo štyroch občianskych panelov.

Poslanci EP spolu s 40 vybranými zástupcami občianskych panelov (20 za každý panel), predstaviteľmi ďalších inštitúcií EÚ a národných parlamentov, sa budú zaoberať súhrnom užších návrhov rozdelených na viacero tematických okruhov. Tie vzišli zo záverečných stretnutí občianskych panelov vo Florencii a Varšave, ktoré boli zamerané na témy "európska demokracia, hodnoty a práva, právny štát a bezpečnosť", a tiež "zmeny klímy, životné prostredie a zdravie".

Na každej z dvoch zmienených panelových diskusií občanov, ktoré už sfinalizovali svoje odporúčania, sa stretlo okolo 200 náhodne vybraných Európanov rôznych vekových a vzdelanostných kategórií zo všetkých členských štátov EÚ, aby prediskutovali a dohodli sa spolu na odporúčaniach ako riešiť výzvy, ktorým Európa čelí v súčasnosti a ktoré bude musieť riešiť v budúcnosti.

Prvý panel - ktorý sa konal v decembri vo Florencii - prijal 39 záverečných odporúčaní. Druhý panel - ktorý bol v januári vo Varšave - predložil až 51 odporúčaní, ktorými sa bude zaoberať plenárne zasadnutie CoFoE.

Záverečné časti ostatných dvoch občianskych panelov sa pre pandemickú situáciu odložili na neskôr.

Panel zameraný na postavenie EÚ vo svete a migráciu sa uskutoční 11. februára v Maastrichte. Ďalší panel, ktorý zhrnie stanoviská občanov v oblasti hospodárstva, sociálnej spravodlivosti, vzdelávania, kultúry, digitálnej transformácie, mládeže a športu bude v Dubline 25. februára.

Doteraz zosumarizovaných 90 odporúčaní z prvých dvoch panelov sa prerokuje na spomínanom januárovom zasadnutí CoFoE v EP v Štrasburgu. Účastníci plenárky sa budú rovnako zaoberať aj súvisiacimi príspevkami získanými na viacjazyčnej digitálnej platforme. Plénum sa zhodne na návrhoch, ktoré predloží Výkonnej rade CoFoE.

​​​​​​​

spravodajca TASR Jaromír Novak

Jún 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]