Bratislava 25.01.2022 (skoladizajnu.sk, skolske.sk)
Vystavené diela vyzývajú k hľadaniu odpovedí na otázky o zmysle, význame a hodnote vzdelania, skúsenosti a umenia v spoločnosti poznačenej krízou a neistým postavením kultúrnych ustanovizní v celosvetovom meradle. Tri svetelné nápisy Aký zmysel má vzdelanie? - Aká je hodnota umenia? - Aký význam ma životná skúsenosť? žiaria vo výstavnom priestore a u návštevníka môžu vyvolať celý rad úvah a ďalších otázok. Nakoľko je výstavný priestor súčasťou strednej umeleckej školy, autor sa priamo prihovára aj študentom a pedagógom, na diaľku s nimi vedie dialóg a rozvíja úvahy o zmysluplnosti a dôležitosti vzdelávania, umenia a praxe. V rámci výstavy uskutočnil Valerio Rocco Orlando aj online workshop so študentmi Školy dizajnu.
Výstavy súčasného umenia organizuje Škola dizajnu pre svojich študentov a verejnosť už vyše 20 rokov a spolupráca s umelcami zo zahraničia nás vždy veľmi teší. Mladému publiku môže kontakt so zahraničným tvorcom ponúknuť cennú novú perspektívu, preto sme radi, že vďaka Talianskemu kultúrnemu inštitútu u nás predstavil svoju tvorbu práve Valerio Rocco Orlando.
Valerio Rocco Orlando je dlhoročným pedagógom a práve táto skúsenosť stojí za vznikom vystavenej inštalácie. Vznikla ako súčasť medzinárodného projektu Cantica21, z iniciatívy talianskeho ministerstva zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce na podporu talianskeho súčasného umenia vo svete. Vystavené diela sú vďaka projektu Cantica21 zaradené v zbierke Centra súčasného umenia Luigiho Pecci v Prate (Centro per l’Arte Contemporanea Luigi Pecci di Prato) a po prvý raz sa dostávajú do kontaktu so živým publikom práve v Bratislave.
V tomto historickom okamihu individuálnej a spoločenskej izolácie sa umenie snaží viac ako kedykoľvek predtým prebúdzať a provokovať našu myseľ, klásť nám otázky a vytvárať priestor na hľadanie nových odpovedí. Mladí ľudia sú tak pre ich entuziazmus a tvorivosť hlavnými predstaviteľmi tohto dialógu. Pre Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave je vždy veľkým potešením, ak sa cieľovou skupinou našich podujatí stávajú študenti, ktorým tým rozširujeme ich obzory.
Valerio Rocco Orlando (Miláno, 1978) je vizuálny umelec a pedagóg multimediálnej dramaturgie na Akadémii umenia v milánskej Brere. Počas svojej kariéry spolupracoval s filozofom Jean-Lucom Nancym, skladateľom Michaelom Nymanom, umelcami Gilbert & George, Ugom Rondinonem a Liamom Gillickom, hercami Salehom Bakrim a Albou Rohrwacher, speváčkou Amaliou Grè či psychoanalytikom Luigim Zojom. Jeho diela sa nachádzajú v zbierkach verejných i súkromných galérií - Národná galéria súčasného a moderného umenia v Ríme, Centrum súčasného umenia Wifreda Lama v Havane, Centrum súčasného umenia Luigiho Pecci v Prate, MACRO - Múzeum súčasného umenia v Ríme, MAGA – Múzeum umenia v Gallarate, MART – Múzeum súčasného umenia v Trente a Roverete.