Autor textu: TASR
29.11.2021

Viaceré organizácie podporujú rozhodnutie nezatvoriť plošne všetky školy

Skúsme to vydržať čo najdlhšie, lebo potom prichádza obdobie trojtýždňových prázdnin, povedala Košťálová.      

Na archívnej snímke riaditeľ OZ IPčko Marek Madro. FOTO TASR - Dano Veselský

Bratislava 29. novembra (TAR) – Viaceré organizácie venujúce sa výchove a vzdelávaniu detí a mládeže a ich duševnému zdraviu podporujú rozhodnutie nezatvoriť plošne všetky školy na Slovensku. Zhodli sa na tom počas pondelkovej tlačovej konferencie. Poukázali na to, že školy sa v Európe nezatvárali ani počas druhej vlny pandémie a nedeje sa tak ani teraz.
      
Andrea Settey Hajdúchová z iniciatívy Dajme deťom hlas uviedla, že aktuálne opatrenia, ktoré prijal minister školstva, sú prísne. V Rakúsku týždeň po zavedení lockdownu s otvorenými školami začali výrazne klesať počty pozitívnych, tvrdí. Lucia Košťálová z Asociácie školských psychológov povedala, že by sme mali dostať istotu do podávaných vyjadrení. "Tá istota by mala byť v tom, že deti nie sú vinníkmi aktuálnych čísel a pandemickej situácie a nie sú zdrojom situácie, ktorú tu teraz máme. Nehovorme o plošnom zatváraní, posudzujme situáciu individuálne," povedala. Zároveň tvrdí, že držať by sme sa mali toho, čo bolo nastavené. "Skúsme to vydržať čo najdlhšie, lebo potom prichádza obdobie trojtýždňových prázdnin," povedala Košťálová.
      
Riaditeľ a predseda Rady mládeže Slovenska Juraj Lizák povedal, že školy by mali zostať otvorené. Poukázal na to, že mladí ľudia sú ochudobnení napríklad o svoje voľnočasové aktivity a rovesnícke kontakty. Školy majú byť podľa neho uzatvárané individuálne, podľa rozhodnutia regionálnych hygienikov.
      
Psychológovia z občianskeho združenia IPčko prevádzkujú viaceré služby pomoci v krízových situáciách. Od začiatku pandémie uskutočnili 110.000 pomáhajúcich komunikácií. "Pričom 74 percent všetkých kontaktov bolo s mladými ľuďmi do 30 rokov, 38 percent všetkých kontaktov bolo s deťmi a mladými ľuďmi do 18 rokov. Najčastejšie prosby o pomoc na linkách pomoci IPčko.sk, Dobrej linke a na Krízovej linke pomoci boli o pocitoch osamelosti a o strachu (18,5 percenta), myšlienkach na ukončenie života (12 percent), sebapoškodzovaní (sedem percent), ktoré v dôsledku pandémie, lockdownu a zatvorených škôl stúplo práve v skupine mladých ľudí," povedal Marek Madro z občianskeho združenia IPčko. Poukázal na to, že aktuálne na linkách pomoci a v krízových službách zaznamenávajú obrovský nárast žiadostí o pomoc aj zo strany zdravotníkov.
      
"Každým dňom sa dopyt po službách pomoci zvyšuje. Z našich skúseností z prvej a druhej vlny pandémie vieme, že uzavretím škôl sa výrazne zvýši počet kontaktov najmä zo strany mladých ľudí, ktorí nemajú dostatok zručností, aby to zvládli aj napriek tomu, že sa to už deje niekoľkýkrát. Sú z toho unavení, vyčerpaní a bytostne potrebujú pomoc dospelých," doplnil Madro. Dodal, že ak náročnosť pandemickej situácie nedovolí, aby boli školy pre deti a mladých ľudí otvorené, prosia o posilnenie služieb pomoci a okamžité otvorenie škôl pri náznakoch zlepšenia pandemickej situácie.

Čo treba vedieť o koronavíruse

August 2022

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]