Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: TASR
23.09.2021

Paulis: Transformácia SAV prinesie transparentné pravidlá hospodárenia

Transformácia podľa rezortu školstva nebude mať vplyv na zníženie zamestnanosti v akadémii a na zmeny v rozpočtovej kapitole SAV. 

Na archívnej snímke štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre vedu, výskum a inovácie Ľudovít Paulis. FOTO TASR - Pavol Zac

Bratislava 23. septembra (TASR) - Proces transformácie Slovenskej akadémie vied (SAV) prinesie obdobné transparentné pravidlá hospodárenia, aké už platia pre verejné vysoké školy na Slovensku. Posilní sa flexibilita verejných výskumných inštitúcií pre spoluprácu so súkromným sektorom, ale aj ich postavenie v rámci európskeho výskumného priestoru. Uviedol to štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ľudovít Paulis. Reagoval tak na to, že v utorok (21. 9.) plénum parlamentu schválilo novelu zákona o SAV a novelu zákona o verejnej výskumnej inštitúcii.
      
"Zmenou právnej formy centier a ústavov SAV sa umožní efektívnejšie využívanie duševného vlastníctva, ako aj flexibilnejšie kreovanie nových partnerstiev a spoluprác so súkromným sektorom a vysokými školami. To znamená aj predpoklad nárastu súkromných investícií do výskumu a vývoja a vyššiu produktivitu reálne uplatniteľných výsledkov," vysvetlil štátny tajomník rezortu školstva. Ako sa uvádza na webe rezortu školstva, proces transformácie SAV na verejné výskumné inštitúcie bol samotnou akadémiou dlhodobo vnímaný ako potrebný krok, ktorým sa otvárajú nové možnosti nielen pre samotnú akadémiu, ale predovšetkým pre nosné piliere slovenskej vedy - centrá a ústavy SAV.
      
"Toto je pre SAV významná chvíľa. Nedá mi nepovedať, že v roku 2017 sme už v podobnej situácii boli, ale tentoraz je to sľubnejšie a naša nádej je o to väčšia, pretože zo strany Ministerstva školstva, vedy výskumu a športu SR máme k realizácii týchto zákonov významnú podporu," poznamenal predseda SAV Pavol Šajgalík. Zároveň pevne verí, že to bude znamenať novú kapitolu v dejinách SAV, ktorá bude úspešná.
      
Samotnej transformácii predchádzali aj konzultácie s predstaviteľmi rezortu školstva a Akadémie vied Českej republiky. Práve česká akadémia vied si pred desiatkami rokov prešla podobnou transformáciou, ktorá pomohla identifikovať nielen možné prínosy, ale aj riziká. "Samozrejme, týmto pre SAV vzniká určité riziko, ktoré bude predstavovať väčšiu zodpovednosť, náležitú administratívu a prípravu procesov. Verím však, že vedeckí pracovníci a čelní predstavitelia SAV sa k tejto úlohe postavia zodpovedne a budú využívať výhody novej hospodárskej formy na produkciu ďalších kvalitných a užitočných výsledkov vedeckej činnosti," doplnil Paulis.
      
Transformácia podľa rezortu školstva nebude mať vplyv na zníženie zamestnanosti v akadémii a na zmeny v rozpočtovej kapitole SAV.  Prijaté novely zákonov budú účinné od 1. novembra 2021. Transformácia ústavov a centier SAV na verejné výskumné inštitúcie nastane k 1. januáru 2022.

pic
Na archívnej snímke budova Slovenskej akadémie vied (SAV), v ktorej sídli Predsedníctvo SAV na Štefánikovej ulici v Bratislave.  FOTO TASR - Štefan Puškáš

Plénum odsúhlasilo dve novely, ktoré majú pomôcť k transformácii SAV

Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok popoludní schválili dve vládne novely, ktoré majú smerovať k transformácii Slovenskej akadémie vied (SAV). Ide o novelu zákona o SAV a novelu zákona o verejnej výskumnej inštitúcii (VVI) z dielne Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
      
Cieľom reforiem je dosiahnuť hospodársku transformáciu organizácií SAV tak, aby mali lepšiu možnosť flexibilne zapájať sa do výskumno-vývojového ekosystému, spolupracovať s vysokými školami a zapájať sa do podnikového vývoja inovácií. Taktiež sa očakáva prínos v podobe otvorenia riadenia a strategického smerovania jednotlivých organizácií SAV verejnosti, ako aj zapojenie akadémie do širšieho ekosystému výskumu, vývoja a inovácií.
      
​​​​​​​Novela zákona o VVI zohľadňuje skúsenosti nadobudnuté pri príprave transformácie organizácií SAV na VVI v roku 2018. Cieľmi sú najmä zmena zloženia správnej rady (doplnenie členov vymenúvaných zakladateľom), zmena zloženia vedeckej rady (doplnenie odborníkov z príbuzných oblastí). Rovnako tiež doplnenie doktorandov do voličskej základne verejnej výskumnej inštitúcie či zmena pri vymenúvaní vedúceho organizačnej zložky (presun pôsobnosti zo zakladateľa na riaditeľa). Z novely tiež vyplýva, že cieľom je i doplnenie možnosti zámeny prioritného majetku, pretože jeho zámena v súčasnosti nie je možná. Počíta sa aj so zavedením vekového obmedzenia zamestnancov VVI, obdobne ako pri vysokoškolských učiteľoch, respektíve pri pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch.
      
Jedným z cieľov novely zákona o SAV je transformácia organizácií akadémie na VVI. Cieľmi legislatívnej úpravy sú zmena zloženia akademickej obce akadémie v nadväznosti na navrhovanú zmenu voličskej základne VVI, zmena pôsobností snemu akadémie, vedeckej rady akadémie a predsedníctva akadémie, či zmena zloženia vedeckej rady akadémie. Rovnako aj rozšírenie nezlučiteľnosti funkcie člena predsedníctva akadémie či úprava plynutia funkčného obdobia predsedníctva akadémie. Upraví sa tiež priznávanie vedeckej kvalifikácie výskumných pracovníkov.
      
Ústavy SAV mali už v roku 2018 postupne prejsť transformáciou a mali byť zapísané do registra VVI a stať sa verejnoprávnymi s možnosťou podnikať a vytvárať zisk. Podľa novely zákona o vysokých školách sa však vrátili do pôvodného stavu pred transformáciou, a to do rozpočtových a príspevkových organizácií.

November 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
Napíšte nám [email protected]