Autor textu: TASR
20.09.2021

Nitra bude spolupracovať s islandskými odborníkmi pri práci s mládežou

Projekt sa snaží aj o vytvorenie fungujúcich komunít, ktoré vytvoria bezpečné a zároveň podnecujúce prostredie pre deti a mládež.

Na snímke Štefánikova ulica v Nitre 16. júna 2009. FOTO TASR - Henrich Mišovič

Nitra 20. septembra (TASR) – Mesto Nitra bude spolupracovať s islandskými odborníkmi pri prevencii užívania návykových látok medzi mládežou. Zapojí sa do projektu Planet Youth, ktorý je podľa viceprimátora Miloslava Špotáka v súčasnosti najúspešnejším prevenčným programom v tejto oblasti.
      
Podľa jeho slov bol už projekt úspešne zavedený v mnohých krajinách na piatich kontinentoch. Jeho špecifikom je to, že vždy berie do úvahy jedinečnosť a zvyky danej  krajiny. „Na Islande je aplikovaný od roku 1997 a z najvyšších priečok v užívaní omamných látok sa vďaka nemu dostali na najnižšie. Napríklad počet mladých ľudí, ktorí sa opili za posledných 30 dní, klesol z čísel 38 až 42 percent na sedem. V kategórii mladých, ktorí denne fajčia, sa dostali z 21 až 23 percent na jedno percento a z tých, ktorí užili alebo užívajú marihuanu, sa dostali z 13 až 17 percent na šesť percent,“ popísal úspechy projektu na Islande Špoták.
      
Podľa jeho slov úspešnosť projektu spočíva v tom, že sa nesnaží zameriavať na jednotlivca. „Nehovorí mladému človeku, aby si v partii kamarátov nedal alkohol alebo inú návykovú látku. Tento projekt je založený na komunitách a využívaní miestnych dát. Pri prevencii sa tak zameriava na celé sociálne prostredie, v ktorom mladý človek vyrastá. Okrem rodiny je dôležitá škola, spolužiaci, susedia a rovesníci. Kľúčové je celé prostredie človeka a to, aké príležitosti mu dáva,“ vysvetlil Špoták.
      
Projekt Planet Youth je okrem iného zameraný na dôsledný zber dát, ich spracovanie a hodnotenie. Tie tvoria základ pre nastavenie najvhodnejších aktivít a postupov pre konkrétnu lokalitu a komunitu. Jedným z hlavných princípov projektu je snaha o premenu rizikových faktorov na ochranné. Okrem toho sa snaží aj o vytvorenie fungujúcich komunít, ktoré vytvoria bezpečné a zároveň podnecujúce prostredie pre deti a mládež. „Tento model sa osvedčil nielen pri prevencii užívania návykových látok, ale tiež eliminácii šikany v školskom prostredí, domáceho násilia a ďalších sociopatologických javov. Cieľom je vytvoriť miestnu komunitu, ktorá sa na základe zozbieraných dát rozhodne, aké nástroje použije,“ uviedol Špoták.
      
Súčasťou projektu je aj priama spolupráca s islandskými odborníkmi. „Dostaneme od nich školenie, návody pre školy, zachytenie dát, ich verifikáciu, čistenie a spracovanie. To je veľmi zložitý proces, keď sa z nejakých hrubých dát získajú dôležité informácie, ktoré sú navyše aj v reálnom kontexte. Okrem toho dostaneme aj diagnostiku komunity a odporúčania pre zlepšovanie jej situácie i podnety pre komunitnú prácu a potrebné intervencie,“ dodal Špoták.

Apríl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]