Bratislava 7. júla (TASR) - Slávnostnou imatrikuláciou v Aule Univerzity Komenského v Bratislave sa v stredu začala Detská univerzita Komenského (DUK). V poradí 19. ročník DUK, ktorý počas tohto leta prebieha online aj prezenčne v súlade s platnými protipandemickými opatreniami, otvoril rektor UK Marek Števček.
Slovami "táto krajina potrebuje ľudí, ktorí chcú viac" zagratuloval deťom k rozhodnutiu študovať aj počas letných prázdnin minister obrany SR Jaroslav Naď. Úvodnú prednášku predniesol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok na tému Prečo by sme mali byť diplomatickí aj v živote?.
Poslucháči vo veku deväť až 14 rokov absolvujú celkovo osem prednášok, ktoré v júli a auguste odprezentujú v sídle Divadle Aréna, hlavného organizátora projektu, univerzitní profesori, docenti a vedeckí pracovníci. Momentálne je povolená kapacita študentov denného štúdia 120 detí. Slávnostnú promóciu zažijú tí z nich, ktorí absolvujú aspoň päť z ôsmich prednášok. Dištančné online vzdelávanie je bezplatné a počet študentov nie je obmedzený, záujemcovia sa môžu prihlásiť do 16. júla prostredníctvom wwww.duk.sk. Na získanie absolventského diplomu budú musieť sledovať nielen streamované videoprednášky, ale absolvovať i online testy, ktoré zverejnia po prednáškach na www.dukonline.sk.
"Deti získavajú to najpodstatnejšie - návyky na sebazdokonaľovanie, na sebavzdelávanie sa a na to, že to jediné, čo vám nikto nikdy nemôže vziať, sú vaše vedomosti. Bol by som veľmi rád, keby tieto skúsenosti a návyky potom poslucháči DUK zúročili pri štúdiu na klasických univerzitách či už doma alebo v zahraničí," povedal pre TASR Števček.
"Témy, ktoré odznejú v rámci DUK, môžu prispieť k otvoreniu aj takých perspektív vnímania sveta, ktoré ostávajú v každodennom živote mimo pozornosti verejnosti. Prednášatelia zároveň ponúknu prehĺbenie poznania a súvislostí spätých s vybranými problémami," vysvetľuje prínos DUK pre deti Silvia Miháliková, jedna z tohtoročných lektoriek. V zozname prednášajúcich sú aj Martin Huba, člen Činohry SND, a Alexandra Bražinová z Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Cyklus prednášok uzavrie 25. augusta Stephan Rauschenbach z Oxfordskej univerzity s témou Prečo potrebujeme elektróny, aby sme odfotili veľmi malé veci?.
V programe letného vzdelávania nechýbajú workshopy, medzi najobľúbenejšie patrí army workshop, v rámci ktorého deti navštívia Protilietadlovú raketovú brigádu v Nitre. Čaká ich aj pobyt na Planinke, výprava za umením v Danubiane, novinkou sú workshopy v Bibiane a návšteva Botanickej záhrady a ZOO.