Bratislava 30. júna (TASR) - Takmer 70 percent rodičov plánuje odmeniť svoje deti, keď prinesú dobré koncoročné vysvedčenie. Najčastejšou odmenou je finančná hotovosť, výlet, nejaká sladkosť, posedenie v pizzérii, ale aj nový mobil. Vyplýva to z prieskumu agentúry Go4insight. TASR o tom informoval Rastislav Kočan z agentúry.
Z prieskumu vyplýva, že ak budú mať deti na vysvedčení dobré známky, viac ako dve tretiny rodičov plánujú svoje deti nejakým spôsobom odmeniť. Tretina rodičov plánuje odmeniť svoje deti s určitosťou. Naopak, ak deti prinesú vysvedčenie so zlými známkami, potrestať ich plánuje šesť percent rodičov.
Z dát vyplýva, že na odmenu za vysvedčenie sa môžu viac tešiť mladšie deti ako tie staršie. Takmer 80 percent rodičov, ktorých deti sú žiakmi prvého stupňa základných škôl, plánuje pre svoje deti nejakú formu odmeny. V prípade žiakov druhého stupňa, odmeniť dobré známky plánuje o niečo menej, približne 70 percent rodičov. Na odmenu za dobré vysvedčenie sa môžu tešiť aj viacerí stredoškoláci. Ak donesú dobré známky, nejakú formu odmeny chystá polovica rodičov.
Odmeny za dobré známky na vysvedčení sa líšia od veku dieťaťa. Deti na prvom stupni základných škôl dostanú podľa prieskumu najčastejšie ako odmenu za dobré známky nejakú sladkosť, hračku, knihu alebo spoločné posedenie v cukrárni alebo pizzérii. Približne osem percent detí na prvom stupni dostane aj nejakú finančnú hotovosť.
Žiaci druhého stupňa základných škôl sa za dobré vysvedčenie môžu tešiť na finančnú odmenu, sladkosť, výlet, posedenie v pizzérii alebo novú knihu. Zhruba šesť percent detí dostane v posledný júnový deň nový mobilný telefón.
Z prieskumu vyplýva, že pri stredoškolákoch je odmena až takmer v polovici prípadoch vo forme finančného príspevku. Tešiť sa môžu aj na nový mobilný telefón alebo darček podľa vlastného výberu.
Rodičia, ktorí očakávajú horšie vysvedčenie svojich detí a rozmýšľajú o nejakej forme trestu, najčastejšie zamedzia svojim deťom prístup k zábavným voľnočasovým aktivitám. Trest bude väčšinou spočívať v obmedzení alebo úplnom zákaze používať internet a zákaze sledovať televíziu. Malá časť rodičov plánuje aj pristúpiť k dočasnému odobraniu mobilného telefónu alebo obmedzeniu stretávania sa s kamarátmi.
Prieskum sa realizoval na vzorke 1000 respondentov vo veku 15 - 79 rokov na prelome mája a júna. Na otázky odpovedalo 253 rodičov školopovinných detí.