Autor textu: TASR
16.06.2021

Rezort školstva chce podporiť psychologickú pomoc pre mladých

Cieľom ministerstva je najskôr vytvárať tzv. inkluzívne ohniská – miesta, ktoré budú psychológov združovať.

Ilustračná snímka, FOTO TASR Essi Puranen

Bratislava 16. júna (TASR) - Ministerstvo školstva chce podporiť oblasť psychologickej pomoci pre mladých. Dostupná by mala byť nielen v online prostredí, ale aj pri osobnom kontakte. Súčasťou plánu rezortu je zmena poradenského systému, posilnenie inkluzívnych tímov a profesie školského psychológa. Vzniknúť by tiež mali takzvané inkluzívne ohniská. TASR o tom informoval odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR.

"Zo strany štátu existujú v tomto smere dve roviny pomoci. Jedna z nich bude finančná – budeme sa snažiť podporovať takéto inštitúcie, aby robili túto skutočne zmysluplnú činnosť, pomocou rôznych výziev. Tá druhá rovina pomoci je legislatívna. Prvýkrát budeme do zákonov zavádzať pojem inklúzia a inkluzívne témy a, samozrejme, pripravujeme aj veľkú reformu poradní, ktorá bude výrazným spôsobom podporovať celú oblasť tejto problematiky,“ avizoval minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Rezort školstva chce tiež zadefinovať, ako možno prítomnosť psychológov na školách financovať a ako vysoké školy pripravujú školských psychológov, ktorí by mohli nastúpiť do škôl. „Verím, že budeme vedieť reálne garantovať niekoľko desiatok miest ročne pre psychológov, ktorí by išli do škôl v rámci inkluzívnych tímov,“ doplnil Gröhling.

pic
Na archívnej snímke minister školstva, vedy výskumu a športu SR Branislav Gröhling, FOTO TASR - Jakub Kotian

Cieľom ministerstva je najskôr vytvárať tzv. inkluzívne ohniská – miesta, ktoré budú psychológov združovať. Títo psychológovia tak budú môcť byť prítomní na jednotlivých školách a postupne sa miesta združujúce psychológov pre školy začnú rozširovať. „V školskom roku 2021/2022 budeme pilotne spúšťať prítomnosť inkluzívnych tímov v rôznych krajoch a okresoch a následne od ďalšieho školského roka by tieto tímy mohli byť výraznou pomocou pre veľké školy, ako aj ťažiskové a spádové školy,“ načrtol minister.

Rezort školstva aktívne podporuje aj vznik miest na podporu mladých, kde bezpečným a anonymným spôsobom môžu riešiť svoje problémy. Ako informoval, jedným z nich je aj Klub Machovisko založený z iniciatívy občianskeho združenia IPčko. Ide o miesto s neformálnym prostredím, kde môžu mladí ľudia získať pomoc, záujem a možnosti rozvoja od vyškolených psychológov. Stretávať sa v ňom budú odborníci z IPčka a organizovať pravidelný program, terapiu, čitáreň či filmové večery.

Čo treba vedieť o koronavíruse

August 2021

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]