Bratislava 27.04.2021 (Skolske.sk)
Človeku sa hovorí tvor zvedavý a už od nepamäti rozmýšľal nad otázkami vzniku vesmíru, o jeho veľkosti či objektoch, ktoré sa v ňom nachádzajú. Posledné tri dekády nám dvere do hlbokého vesmíru otváral Hubbleov teleskop, ktorý však onedlho nahradí modernejší a výkonnejší vesmírny teleskop Jamesa Webba.
Na projekte pracuje od roku 1996 NASA spolu s európskymi a kanadskými vesmírnymi organizáciami. Spustenie ďalekohľadu bolo pôvodne plánované na rok 2007, avšak kvôli rôznym zdržaniam a zmene dizajnu sa teleskop do vesmíru nedostal. Práce na ňom prerušila aj pandémia koronavírusu a preto bol štart odložený na 31. októbra tohto roku.
Tento 20x14 metrov veľký a 6 a pol tony vážiaci inštrument bude vybavený zrkadlom s priemerom 6 a pol metra a štyrmi citlivými senzormi, ktoré budú zachytávať a spracovávať infračervené svetlo s vlnovou dĺžkou medzi 0,6 a 28,3 mikrometrami. Teleskop tak vedcom umožní sledovať objekty miliardy svetelných rokov vzdialené od Zeme. Vedci tak budú môcť vidieť galaxie a hviezdy, ktoré vznikali len niekoľko stoviek miliónov rokov po veľkom tresku. Teleskop nám tak pomôže lepšie pochopiť procesy vzniku galaxií a ostatných vesmírnych telies.
Webbov ďalekohľad bude okrem vzdialených galaxií pozorovať aj bližšie hviezdy a planetárne systémy a taktiež bude hľadať exoplanéty, ktoré by mohli mať priaznivé podmienky pre život. Všetok zber dát sa bude diať na orbite vzdialenom približne 1,5 milióna kilometrov od Zeme.
Ďalekohľad tak nahradí svojho predchodcu, Hubbleov teleskop, ktorý bol na obežnú dráhu vypustený ešte v roku 1990 a ešte doteraz je v prevádzke.