Bratislava 12. marca (TASR) - Akademický senát Slovenskej technickej univerzity (AS STU) s veľkými obavami sleduje pokračujúci arogantný spôsob ignorovania väčšinových názorov predstaviteľov akademickej sféry, vytváranie zdania dialógu o riešení zásadných problémov týkajúcich sa fungovania a financovania vysokých škôl. Pokladajú ho za urážku akademickej obce a pokus o vyhýbanie sa požiadavkám vedúcim ku konštruktívnym zmenám v oboch predložených dokumentoch. Vyplýva to z vyhlásenia AS STU, o ktorom TASR informoval hovorca STU Juraj Rybanský.
V uplynulých dňoch bol predložený materiál ministerstva financií Plán obnovy a odolnosti SR do medzirezortného pripomienkového konania. Podobne boli ministerstvom školstva zverejnené aj ciele legislatívneho zámeru novely zákona o vysokých školách. "Je zarážajúce, že ani napriek masívnemu odporu všetkých reprezentácií vysokých škôl a akademickej obce, ako aj verejnosti, ani jeden z uvedených dokumentov nereflektuje oficiálne vyhlásenie ministra školstva o garantovaní zachovania akademických slobôd, autonómie a samosprávy vysokých škôl," uvádza sa vo vyhlásení akademického senátu.
AS STU vyjadruje k predloženým dokumentom a obsahu návrhov týkajúcich sa vysokého školstva zásadne odmietavé stanovisko a protestuje voči praktikám politického nátlaku. Zároveň žiada, aby sa diskusia o zmenách, ktoré majú viesť k skvalitneniu úrovne vzdelávania a efektívneho riadenia škôl, uskutočňovala korektným spôsobom dialógu medzi rovnocennými partnermi.
Zároveň sa pripája k výzve AS Univerzity Komenského (UK) a vedenia UK určenej ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu Branislavovi Gröhlingovi (SaS) aj štátnemu tajomníkovi Ľudovítovi Paulisovi, aby na svoje posty rezignovali, ak neustúpia od súčasného spôsobu direktívneho presadzovania svojich návrhov bez konštruktívneho a korektného dialógu s vysokoškolskou akademickou obcou a jej predstaviteľmi.