1917 - Narodil sa český spisovateľ, prekladateľ a signatár Charty 77 ZDENĚK URBÁNEK. Zomrel 12. júna 2008.
1935 - Narodil sa svetoznámy taliansky operný spevák LUCIANO PAVAROTTI, od 70. rokov minulého storočia najväčšia hviezda svetových operných javísk a gramofónových spoločností. Zomrel 6. septembra 2007.
1939 - Narodil sa český spisovateľ, dramaturg a scenárista VLADIMÍR KÖRNER, autor románov a noviel ako napríklad Údolí včel, Zánik samoty Berhof, Lékař umírajícího času či Anděl milosrdenství, ktoré boli úspešne sfilmované.
1943 - Narodil sa známy český spevák, hudobník a textár KAREL ČERNOCH. Zomrel 27. decembra 2007.
1970 - Narodil sa americký herec KIRK THOMAS CAMERON.
1977 - Narodil sa americký lyžiar BODE MILLER, celým menom Samuel Bode Miller, olympijský víťaz z kanadského Vancouveru 2010 a štvornásobný majster sveta.
2010 - Zomrela americká spisovateľka BELVA PLAINOVÁ, vlastným menom Belva Offenbergová. Narodila sa 9. októbra 1915.
1492 - Krištof Kolumbus pristál na Bahamách v Karibskom mori, domnievajúc sa, že našiel novú cestu do Indie. Táto udalosť sa považuje za objavenie Ameriky.
1901 - Republikán, 26. americký prezident (1901-1909) Theodore Roosevelt premenoval sídlo hlavy štátu vo Washingtone na Biely dom.
1810 - Z osláv svadby bavorského korunného princa Ľudovíta s princeznou Teréziou vznikol v Mníchove každoročný festival piva – Oktoberfest.
1915 - Nemecký vojenský súd odsúdil v Bruseli britskú zdravotnú sestru Edith Cavellovú na trest smrti za pomoc Britom a Francúzom pri prechode belgicko-holandskej hranice pri úteku zo zajatia. Jej poprava vyvolala veľké protesty belgického obyvateľstva voči nemeckej vojenskej správe v Belgicku.
1920 - Sovietske Rusko a Poľsko podpísali v Rige predbežnú mierovú zmluvu, čím sa skončila rusko-poľská vojna. Zmluva, ktorá stanovila hranice medzi oboma štátmi, bola uzavretá v marci 1921.
1928 - Na detskej klinike v Bostone (USA) použili lekári po prvý raz železné pľúca.
1931 - Na vrchu Corcovado v brazílskej metropole Rio de Janeiro vztýčili 30-metrovú sochu Krista na 8 metrovom podstavci od francúzskeho sochára Paula Landowského.
1960 - Na pôde Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN) búchal do stola vyzutou topánkou sovietsky komunistický líder Nikita Chruščov.
1984 - V hoteli Grand v britskom Brightone, kde boli ubytovaní členovia britskej vlády vrátane Margaret Thatcherovej a predstavitelia Konzervatívnej strany, vybuchla bomba. Zahynulo päť ľudí. K atentátu sa prihlásila Írska republikánska armáda (IRA).
1999 - Pakistanská armáda obsadila mnohé strategické miesta v Islamabade a na premiéra Naváza Šarífa uvalila domáce väzenie, čo bol počiatok nástupu moci generála Parvíza Mušarráfa.
1999 - Bábätko, ktoré sa narodilo v bosnianskej metropole Sarajevo, vyhlásil vtedajší generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) Kofi Annan za šesťmiliardtého obyvateľa Zeme.
2001 - Nobelovu cenu za mier získal generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) Kofi Annan.
2002 - Teroristická organizácia al-Káida uskutočnila útok na indonézskom ostrove Bali. Zahynulo dovedna 202 ľudí, predovšetkým turistov.
2007 - Bývalý americký viceprezident Al Gore a Medzivládna komisia Organizácie Spojených národov (OSN) pre klimatické zmeny sa stali laureátmi Nobelovej ceny za mier.
2012 - Európska únia (EÚ) získala Nobelovu cenu za mier za svoju dlhodobú úlohu v zjednocovaní kontinentu a presadzovaní demokracie a mieru. Rozhodol o tom Nobelov výbor nórskeho parlamentu v hlavnom meste Oslo.