Waukegan/Bratislava 21. augusta (TASR) - Jeden z najprekladanejších amerických spisovateľov Ray Bradbury, patril k najznámejším autorom sci-fi a fantasy na svete. Preslávil sa ako poviedkár či autor svetoznámeho románu 451 stupňov Fahrenheita. Od narodenia Raya Bradburyho, autora viac ako 600 poviedok, ktoré sa pre mnohých čitateľov stali synonymom žánru sci-fi, uplynie v sobotu 22. augusta 100 rokov.
Ray Bradbury, celým menom Raymond Douglas Bradbury, sa narodil 22. augusta 1920 v americkom mestečku Waukegan, v štáte Illinois. Pochádzal z rodiny, ktorej predkovia patrili k najstarším osadníkom v Spojených štátoch amerických (USA). Jeho matka Ester Mobergová bola Švédka, ktorá dbala na to, aby jej syn získal čo najväčšie vedomosti o gréckej, rímskej, ale aj severskej mytológii.
Bola tiež obdivovateľkou filmového umenia, aj preto dala synovi druhé meno Douglas po hercovi Douglasovi Fairbanksovi. Budúci spisovateľ navštevoval od útleho detstva s matkou filmové predstavenia a filmy, hlavne horory, mali veľký vplyv na jeho literárnu tvorbu. Ovplyvnili ho aj dobrodružné príbehy Edgara Burroughsa, ale i cirkusové a kúzelnícke predstavenia.
V roku 1932, v období hospodárskej krízy, stratil jeho otec prácu v Waukegane a rodina sa presťahovala do Tusconu v Arizone. Ako 12-ročný sa stretol s nezamestnanými a bezradnými ľuďmi, čo malo výrazný vplyv na jeho neskoršie hlboké sociálne cítenie. Tusconské obdobie však považoval aj napriek zlej sociálnej situácii k najkrajšiemu obdobiu svojho života. Hrával v amatérskych operetných predstaveniach a v miestnej rozhlasovej stanici čítal dobrodružné príbehy v reláciách určených pre deti.
Po krátkom návrate do Illinois sa rodina v roku 1934 natrvalo presťahovala do Los Angeles, kde Bradbury absolvoval strednú školu, navštevoval kurzy písania poézie a poviedok. Vysokú školu nevyštudoval a živil sa ako predajca novín. Z našetrených peňazí si kúpil prvý písací stroj a prenajal malú pracovňu. Prvé poviedky uverejnil začiatkom 40. rokov minulého storočia na stránkach časopisu Weird Tales.
Knižne debutoval v roku 1947 zbierkou poviedok Dark Carnival (Temný karneval). O tri roky neskôr vydal dnes už legendárnu poviedkovú knihu The Martian Chronicles (Marťanské kroniky). Svoj talent potvrdil aj nasledujúcou poviedkovou knihou The Illustrated Man (Ilustrovaný muž, 1951).
Prvý a najznámejší román 451 stupňov Fahrenheita (Fahrenheit 451) Bradbury uverejnil v roku 1953. Predstavil v ňom víziu sveta, v ktorom došlo k úplnému zákazu písaného slova. Malá skupina rebelov sa však rozhodla naučiť naspamäť literárne či filozofické diela ešte predtým ako sa ich štátna moc rozhodne spáliť.
V roku 1966 román do rovnomennej filmovej podoby previedol francúzsky režisér François Truffaut a v roku 2018 americký filmový tvorca Ramin Bahrani.
Medzi ďalšie známe Bradburyho diela patria poviedkové knihy ako napríklad The Golden Apples of the Sun (Zlaté jablká Slnka, 1953), The October Country (Októbrová zem, 1955), A Medicine for Melancholy (Liek na melanchóliu, 1959), Driving Blind (Jazda naslepo, 1998), alebo romány Dandelion Wine (Púpavové víno, 1957) Something Wicked This Way Comes, (Týmto smerom prichádza niečo zlé, 1962), či detektívny román Death is a Lonely Business (Smrť je osamelá záležitosť, 1985).
Bradbury bol tiež autorom niekoľkých divadelných či rozhlasových hier a filmového scenára Moby Dick, ktorý v roku 1956 do filmovej podoby previedol John Huston a v hlavnej úlohe kapitána Achaba sa predstavil Gregory Peck.
Legendárny spisovateľ, otec štyroch dcér, nemal vodičský preukaz, odmietal počítač aj internet. Tvrdil, že na prácu mu stačí písací stroj a telefón.
Ray Bradbury, majster mnohých literárnych žánrov, zomrel 5. júna 2012 v Los Angeles.