Bratislava 29.06.2020 (Skolske.sk)
Na okraji obce Dvory nad Žitavou / okres Nové Zámky/, na malej vyvýšenine, stála už vo včasnom stredoveku kaplnka zasvätená sv. Martinovi, ktorú spolu s kúriou dal v roku 1075 postaviť uhorský kráľ Štefan I. Toto miesto dostalo pomenovanie Vŕšok sv. Martina. Pôvodnú kaplnku a kúriu tu už nenájdeme, ale sa tu nachádza jedna z najkrajších stavebných pamiatok minulosti – kalvária, ktorá je dnes turistickou atrakciou pre milovníkov histórie.
K tomuto miestu sa viaže aj významná historická udalosť – dŕžavný cirkevný koncil konaný v roku 1309. Zvolal ho ostrihomský arcibiskup Tamás z Monoszló po návrate z cirkevného koncilu v Bratislave, vidiac, že spory ohľadne voľby nového kráľa sú u konca.
Koncil vydal viacero rozhodnutí: - potvrdil Karola Róberta z rodu Anjouovcov v jeho panovníckych právach, rozhodol o povinnom zvonení ráno, popoludní a večer na Anjel Pána, vyniesol rozhodnutie na potrestanie zločincov Matúša Čáka Trenčianskeho a o jeho exkomunikácii.
A práve na tomto mieste – na Vŕšku sv. Martina dnes stojí vzácna stavebná pamiatka – kalvária, ktorú začali stavať 3. mája 1855 na podnet vtedajšieho dvorského farára ThDr. Adolfa Majthényiho. Kalváriu 16. septembra 1860 slávnostne posvätil ostrihomský prímas János Scitovszky. Prímas J. Scitovszký dal zo svojich finančných zdrojov postaviť v roku 1857 jednu z kaplniek krížovej cesty.
V priestoroch kalvárie sa nachádza Kaplnka sv. Martina, postavená v roku 1860 / na základoch staršej kaplnky/ , kamenná socha Immacualaty z roku 1844, zvonica, kaplnky krížovej cesty. Obe strany schodov vedúcich na vŕšok zdobia sochy svätých. V blízkosti samotnej kalvárie, na príjazdovej ceste k nej sa nachádza socha sv. Jána Nepomuckého z roku 1794, ktorá bola po rekonštrukcii postavená do blízkosti kalvárie v roku 1859.
Foto: PaedDr. Helena Rusnáková, jún 2020.