Autor textu: Zuzana Peternai
13.06.2020

Súťaž Start(up) už pozná svojich víťazov

Pandémia priniesla veľa neočakávaných situácií a príležitostí tak pre učiteľov, ako aj pre žiakov. 

Foto: Zuzana Peternai

Nové Zámky 13.06.2020 (Skolske.sk)

​​​​​​​Učitelia si môžu premyslieť svoj repertoár vyučovacích metód, rozšíriť si svoje vedomosti cez množstvo webinárov a online školení, žiaci si môžu samostatne naplánovať svoje učenie alebo sa venovať svojim záujmom v oveľa väčšej miere. A práve toto si zaumienilo podporiť aj Fórum centrum pre regionálny rozvoj svojou výzvou na súťaž, do ktorého sa prihlásilo 46 žiakov z 8 stredných škôl s vyučovacím jazykom maďarským. Cieľom iniciatívy bolo vzbudiť záujem mladých o veci verejné a spoločenské. Tím Gymnázia Petra Pázmáňa s vjm v Nových Zámkoch v zložení Tamása Csandu, Adél Benyovszky a Laury Bárcziovej svojím inovatívnym nápadom získali 1. miesto.

pic
Foto: Víťazní tím

Organizácia spojených národov stanovila 17 udržateľných rozvojových cieľov do roku 2030. Súťažiaci v rámci Start(up) Suli sa orientovali na kvalitu zdravia a života, kvalitné vzdelanie, rodovú rovnosť, udržateľné mestá a komunity, zodpovednú spotrebu a výrobu a na ochranu klímy. Na úvod výzvy sa žiaci mohli dozvedieť, do akej miery sú aktívnymi občanmi. Následne vytvorili družstvá a 15. mája sa zúčastnili jednodňového online workshopu. Cieľom tohto tréningu bolo v súlade s vyššie uvedenými rozvojovými cieľmi vypracovať konkrétne riešenia na spoločenské problémy. Skúsená podnikateľka, Virág Réti na príklade vlastnej americkej firmy ukázala, ako si môžu žiaci z nápadu vybudovať spoločenský podnik. Virág v roku 2014 po skončení inžinierskeho štúdia sa vybrala do USA založiť svoj prvý startup podnik, ktorý je dodnes úspešná dispečingová taxi-aplikácia s názvom Cabsolutely.
Neskôr viedla aj vývoj iných produktov, jeden z nich – FindMyInvoice (aplikácia na pomoc v účtovníctve) koncom roka 2019 kúpila kanadská firma.

​​​​​​​Súťažné družstvá pod vedením Virág hľadali realizovateľné nápady, ktoré potom rozpracovali a napokon aj predniesli s takými lákavými názvami ako Organizácia spojených študentov, Budúcnosť uzavretá vo fľaši alebo Žijeme sivo, chceme zeleno. Žiaci mohli vyhrať aj financie ako štartovné na realizáciu svojho biznisu. O tom, ktoré družstvo tieto financie získa sa rozhodla odborná porota v zložení Moniky Filipovej, štátnej tajomníčky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Zsolta Bindicsa, riaditeľa a zakladateľa viacerých logistických a poľnohospodárskych podnikov, Blanky Melisovej, učiteľky ZŠ vo Dvoroch nad Žitavou, Beatrix Bedő, medzinárodne uznávanej trénerky, Zsuzsanny Huszár, spoluzakladateľky firmy Wand startup a Andrey Lelovics, projektovej manažérky.

Máj 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
Napíšte nám [email protected]