Autor textu: Vladimír Bačišin
26.04.2020

Fraňo Ruttkay: zakladateľ histórie slovenskej žurnalistiky

Spomienky študentov a kolegov vydalo vydavateľstvo Perfekt.

Repro:Vladimír Bačišin

Bratislava 26.04.2020 (Skolske.sk)

 
Profesor Fraňo Ruttkay (1928 – 2002) stál pri vysokoškolskom vzdelávaní troch generácií študentov novinárstva na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a neskôr masmediálnej komunikácie na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vydavateľstvo Perfekt vydalo v týchto dňoch knihu, ktorá je súborom spomienok pod názvom Náš pán profesor Fraňo Ruttkay.
 
Mozaika faktov, rôznorodých pohľadov, dávnych príbehov, letmých momentiek či polozabudnutých situácií vytvorila v tejto knihe originálny a azda i objektívny pohľad na nestora slovenskej žurnalistiky, ktorý svoj život zasvätil histórii a vzdelávaniu.
V pokuse o skupinový portrét nájde čitateľ obraz pedagóga tak, ako si ho zapamätali autori spomienok. Vďaka rôznym uhlom pohľadu z rozličných období sa podarilo do veľkej miery zrekonštruovať obraz životnej reality generácií, ktoré vytvárali naše vysoké školstvo v  20.  storočí.
 
Náčrt portrétu zakladateľskej osobnosti Fraňa Ruttkaya sa prelína s osudmi skupiny výnimočných ľudí, ktorí naňho spomínajú. Obzreli sa o desiatky rokov späť a vďaka autentickým výpovediam spoločne vytvorili originálne svedectvo o slovenskej kultúre.
 
V roku 2015 vydavateľstvo Slovart v spolupráci s TA SR vydalo reedíciu knihy Fraňa Ruttkaya Ľudovít Štúr ako novinár.

​​​​​​​Zakladateľ histórie slovenskej žunalistiky profesor Fraňo Ruttkay je potomkom známeho zemianskeho rodu z Vrútok. Vrútky sú neďaleko mesta Martin a sú vstupnou bránou do regiónu Turiec. Zeman je označenie pre príslušníka nižšej šľachty v Uhorsku, Čechách a Poľsku. V širšom zmysle sa výraz vzťahuje na celú nižšiu šľachtu, v užšom zmysle len na jej významnú skupinu v tom-ktorom štáte.
Ruttkay je slovenské priezvisko, najčastejšie sa vyskytujúce v okolí Vrútok a Martina a celkovo v regióne Turiec. Priezvisko pochádza z názvu mesta Vrútky, preto si aj niektorí jeho nositelia nechali zmeniť meno na „Vrútocký“. Etymológia priezviska profesora Ruttkaya má korene v tom, že nemecký názov obce Vrútky znel Ruttek. Poďme ešte bližšie k etymológii. Z 10. − 11. storočia sa zatiaľ archeologicky podarilo zistiť osídlenie na Hradišti nad Vrútkami ako obnovenom sídlisku ľudu púchovskej kultúry. Už vtedy pod týmto hrádkom existovala prastará dedina Vrútky. Jej archaické meno, ktoré vzniklo z praslovanského slova vrqtbkb vo význame prameň, žriedlo, bezpečne dokazuje, že ako sídlo jestvovalo už pred polovicou 10. storočia. Historické výskumy ukázali, že korene priezviska pána profesora Ruttkaya siahajú do 13. storočia. Prvá písomná zmienka o osade „villa Vrutk“, ktorá bola vtedy súčasťou majetkov Záturčia, je z 19. augusta 1255.
​​​​​​​
Pri obrane uhorského kráľa Belu IV., ktorý na Znievskom hrade našiel útočište pred Tatármi v rokoch 1241 − 1242, sa vyznačili nasadzovaním svojich životov aj vrútockí osadníci. Kráľ týchto hrdinov povýšil do zemianskeho stavu a pod menom Ruttkay, pričom im rozdal svoje majetky, aby títo pätnásti zemania podľa vtedajších zvykov vydržiavali vojsko na obranu územia. Začiatkom 17. storočia ešte používali priezvisko Wrutkay, ale od polovice sa objavuje Ruttkay. Náležité oslovenie pre zemanov bolo pán urodzený, pani urodzená.

pic
Foto: Niekdajší generálny riaditeľ TA SR Jaroslav rezník pri krste knihy Fraňa Ruttkaya Ľudovít Štúr ako novinár.

Máj 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
Napíšte nám [email protected]