Bratislava 10.04.2020 (Skolske.sk)
Jaroslav Husár (1936) je absolventom Ekonomickej univerzity v Bratislave, kde absolvoval aj doktorandské štúdium. Po jeho skončení bol na postgraduálnom štúdiu na Ústave ekonomického výskumu v Juhoslávii. Išlo o postraduálne štúdium Úradu technickej pomoci OSN, kde získal diplom magistra z Ľubľanskej univerzity. Na Ženevskej univerzite absolvoval kurzy ekonometrie a makroekonómie. Jaroslav Husár dosiahol medzinaŕodné uznanie. Počas svojej kariéry absolvoval študijné pobyty na Univerzite Neapol, Univerzita v Halle, Má za sebou prednáškové pobyty na Univerzite v Coventry, Univerzite v Halifaxe. BEA Washington, St. Mary´s University Halifax, Coventry University. Bol expertom Medzinárodnej organizácie práce (ILO) v kancelárii OSN v Addis Abebe v Etiópii.
Pracoval v podniku Západoslovenské energetické závody Tlmače (1960 . 1962) VŠE Bratislava (1962 – 1968), v Európskej hospodárskej komisia v Ženeva 1968-1970) v Stredisku OSN pre životné prostredie, Bratislava, (1971-1974), vo Výskumnom ústave závlahového hospodárstva Bratislava (1974 – 1990). Na Ekonomickej univerzite Bratislava (1990 -2010).
Po roku 1989 sa vrátil na Ekonomickú univerzitu kde získal pedagogické hodnosti docenta a profesora.
Jaroslav Husár je autorom niekoľkých desiatok vedeckých monografií, učebníc a skrípt. Okrem iného je autorom, alebo spoluautorom mnohých vedeckých štúdií. Je jedeným z najskúsenejších ekonómov, ktorý sa celý život zaoberal modelovaním ekonomických procesov na Slovensku, ale aj na medzinárodnej úrovni. Vytvoril ich pre reálnu prax.
O zmysle ekonomiky Jaroslav Husár napísal: "Tí, čo z dreva vyrobia stradivárky či barle pre invalidov, zvyšujú hodnotu týchto zdrojov a spoločnosť obohacujú. Od neviditeľnej ruky si zasluhujú dvojitý aplauz. Toto by sme mali vrátiť novodobému fungovaniu ekonomiky, ktorú dnes devastujú tí čo si u nás prisvojujú Donovaly, či odkladajú peniaze v peňažných rajoch.“
Slovenský ekonóm tvrdí, že taký vedecký prístup, ktorý nám ponúkli slovenskí ekonómovia z rokov 1960-70 na riešenie ekonomických problémov, musia ponúknuť aj dnešní ekonómovia na riešenie problémov útvaru nazývaného Európska únia.