Bratislava 20.03.2020 (Skolske.sk)
Severoamerická dohoda o voľnom obchode, anglicky (North American Free Trade Agreement - NAFTA) je dohoda o voľnom obchode medzi Kanadou, USA a Mexikom, ktorá bola podpísaná 17. decembra 1992 a nadobudla platnosť 1. januára 1994.
Vzájomné vzťahy krajín sa vyvíjali v niekoľkých etapách. Od roku 1947 USA začali investovať do popredných odvetví kanadskej ekonomiky. V roku 1959 obe krainy podpísali dohodu o spoločnej vojenskej výrobe. V roku 1965 USA a Kanada uzavreli dohodu o uvoľnení obchodu s výrobkami automobilového priemyslu. Pomohlo to integrácii inýych odvetví. Myšlienka ochodno-politickej integrácie USA, Kanady a Mexika sa začala dostávať do života v 70. rokoch. Najprv sa hovorilo o enrgetickej únii. Myšlienku podporovali americkí prezidenti Ronald Reagan a George Bush.
Dohoda o založení Severoamerického združenia voľného obchodu (NAFTA) nadobudla platnosť 1. januára 1994, pričom zachovala a opätovne potvrdila kanadsko-americkú dohodu o voľnom obchode z roku 1988 (CUSFTA).
Ak v rámci integračných procesov EÚ prešli procesy zhora nadol, teda od vlád a štátnych orgánov, potom v Severnej Amerike - zdola nahor, to znamená od túžby po spolupráci na mikroúrovni, teda medzi americkými a kanadskými spoločnosťami, až po spoluprácu na makroúrovni.
Na rozdiel od dohôd, na ktorých sa zakladajú procesy európskej integrácie, dohoda NAFTA nezahŕňa otázky týkajúce sa sociálnej oblasti, ako sú zamestnanosť, vzdelávanie, kultúra atď.
Proces prechodu na voľný obchod v rámci NAFTA pokračuje dodnes a je veľmi komplikovaný. Zrušenie obchodných ciel trvalo asi 14 rokov. Až 1. januára 2008 boli obchodné clá medzi Mexikom a USA a medzi Mexikom a Kanadou definitívne zrušené. Začiatkom roka 2010 však niektoré clá v poľnohospodárskom sektore, napríklad na múku, cukor, mliečne výrobky, vajcia) zostali. Napríklad 1. júna 2018 Spojené štáty uvalili clá na oceľ a hliník.
Napriek výraznému nárastu vzájomného obchodu po vytvorení NAFTA sa podiel krajín NAFTA na vzájomnom zahraničnom obchode príliš nezmenil.