Dublin/Bratislava 23.03.2020 (Skolske.sk)
Dramatik a esejista írskeho pôvodu George Bernard Shaw je považovaný za zakladateľa modernej anglickej drámy. Kritika ho dlho podceňovala ako neseriózneho posmievača, on si však získal uznanie dialógmi plnými vtipu, paradoxov a irónie, ktoré dokážu rozosmiať i kriticky naladiť. Laureát Nobelovej ceny za literatúru (1925) sa stal vodcovskou osobnosťou svetovej drámy 20. storočia na základe svojich diel Candida (1898), Človek nikdy nevie (1897), Pygmalion (1912) a Svätá Jana (1923).
George Bernard Shaw sa narodil 26. júla 1856 v írskom Dubline v rodine alkoholika a neúspešného obchodníka s obilím. Počas neveľmi šťastného detstva a mladosti vystriedal niekoľko škôl, ako pätnásťročný sa stal úradníkom realitnej spoločnosti. Onedlho sa presťahoval do Londýna (Británia), kde si ako samouk dopĺňal vzdelanie v knižnici Britského múzea. Popritom navštevoval filozofické a politické prednášky, na ktorých si cvičil úsudok v debatách medzi intelektuálmi. Živil sa ako literárny a divadelný kritik a neskôr prešiel k dramatickej tvorbe.
Jeho prvé romány verejnosť neupútali. Úspech mu priniesli až drámy s vtipným námetom a brilantnými štipľavými dialógmi. Shaw bol presvedčený, že moderná dráma má kritizovať, preto písal divadelné hry založené na ironizovaní meštianstva, mravného úpadku a obmedzenosti celej spoločenskej vrstvy. Dnes je George Bernard Shaw, ktorého najsilnejšou zbraňou bol sarkazmus, považovaný za najvýznamnejšieho britského dramatika po Williamovi Shakespearovi.
Debutoval v roku 1892 hrou Widowers’ Houses (Vdovcove domy - vyšli aj pod názvom Domy pána Sartoria, alebo Domáci pán), nasledovali satiricky priostrené drámy Mrs. Warren's Profession (Živnosť pani Warrenovej, 1898) a The Philanderer (Záletník, 1898). Všetky tri boli vydané knižne ako "hry nepríjemné". V "hrách príjemných" sa dramatik sústredil na morálku, kritizoval romantické poňatie lásky a hrdinstva. V tomto duchu sa niesli diela The Man of Destiny (Muž osudu, 1897), Arms and the Man (Zbrane a hrdina, 1898), Candida (1898) a You Never Can Tell (Človek nikdy nevie, 1897).
Najslávnejším dielom Georgea Bernarda Shawa je hra Pygmalion z roku 1912 o premene nekultivovanej kvetinárky z londýnskej periférie na dámu s ukážkovým spoločenským vystupovaním. Dramatická komédia sa stala námetom svetoznámeho muzikálu My Fair Lady. Po prvej svetovej vojne, v ktorej dramatik zastával sporné názory, uviedol vážnejšie diela vrátane Heartbreak House (Dom zlomených sŕdc, 1919) a Saint Joan (Svätá Jana, 1923) o Panne Orleánskej.
G. B. Shaw patril medzi prvých členov medzinárodného spisovateľského PEN klubu založeného v roku 1921.
Dramatik zomrel 2. novembra 1950 v malej britskej obci Ayot St. Lawrence vo veku 94 rokov. Hry tohto majstra slova sa dodnes uvádzajú na mnohých svetových javiskách.
Čo si sa naučil? Otestuj sa