Košice 06.03.2020 (TASR)
Spolupráca Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach a Komory veterinárnych lekárov (KVL) SR bola témou štvrtkového výročného stretnutia vedenia týchto partnerských inštitúcií. Týkala sa predovšetkým zabezpečovania povinných stáží študentov, ale aj možnosti absolvovať u súkromných veterinárnych lekárov nepovinné stáže a praxe. TASR o tom informovala hovorkyňa UVLF Zuzana Bobriková.
Podľa rektorky UVLF Jany Mojžišovej by mala byť prax študentov, ktorú absolvujú u súkromných veterinárnych lekárov, pre obe strany výhodná a prínosná.
Naším cieľom je, aby si študenti osvojili takzvané day one skills – zručnosti prvého dňa. Znamená to, že náš absolvent je od prvého dňa schopný plnohodnotne vykonávať svoju prácu. Študenti v pregraduálnom vzdelávaní musia na školiacom pracovisku získať všetky potrebné zručnosti, aby mohli bez problémov nastúpiť do praxe. Preto je dôležité, aby sme si navzájom vyjasnili detaily, ktoré s touto praktickou prípravou súvisia, a jasne stanovili, čo je úlohou školy a čo úlohou lekára poskytujúceho prax.
Partnerské vzťahy podľa rektorky veľmi jasne deklarujú, že univerzita nie je odtrhnutá od praxe, ale presne vie, čo veterinárna prax vyžaduje a snaží sa na to pri príprave absolventov reagovať. "Tak je to aj v prípade nového študijného odboru kvalifikovaná veterinárna sestra/asistent, o príprave ktorého uvažujeme. Máme informácie o tom, že stredný zdravotný personál vo veterinárnych ambulanciách veľmi chýba a chceme na to zareagovať. Stojíme na začiatku, máme potvrdený spoločenský dopyt, aj na základe požiadaviek veterinárnych lekárov budeme kreovať bakalársky študijný program, pretože jeho absolventi nájdu uplatnenie," dodala Mojžišová.
KVL SR si uvedomuje, že doterajšia kooperácia prináša prospech obidvom stranám, preto v nej chce pokračovať aj v takých konkrétnych témach, ako je vytvorenie jednotného manuálu pre školiace pracovisko, teda návodu, čo všetko musí študent počas praxe absolvovať. Spolupráca bude pokračovať aj v oblasti postgraduálneho vzdelávania či pri spoločnom postupe pri uznávaní získaného vzdelania žiadateľov mimo EÚ. "Sme veľmi radi, že môžeme prispievať k výchove veterinárnych lekárov. Košická univerzita je jediná, ktorá ich na Slovensku pripravuje, a pre väčšinu našich členov – súkromných veterinárnych lekárov – je to ich alma mater," konštatovala prezidentka komory Silvia Štefáková.