Bratislava 27.02.2020 (Skolske.sk)
Obchodovanie s drogami je celosvetovo nezákonné podnikanie, ktoré zahŕňa pestovanie, výrobu, distribúciu a marketing látok, na ktoré sa vzťahujú zakázané protidrogové zákony. Kancelária spojených národov pre drogy a zločiny (UNODC) neustále monitoruje a študuje globálne trhy s nezákonnými drogami, aby lepšie porozumel ich dynamike. Obchodovanie s drogami je kľúčovou súčasťou týchto štúdií.
Zneužívanie drog a nezákonné obchodovanie majú stále nesmierne negatívny dopad na rozvoj a stabilitu na celom svete.
Miliardy dolárov pochádzajúcich z ilegálnych drog živia teroristické aktivity, pričom napomáhajú ďalšej trestnej činnosti ako obchodovaniu s ľudskými bytosťami či pašovaniu zbraní a osôb.
Nezákonné drogy a súvisiace siete oslabujú právny poriadok. Beztrestnosť, s akou podnikajú, spôsobuje obrovský strach a rozsieva sklamanie z vlády na všetkých úrovniach.
Podľa súčasných údajov o spotrebe (340 ton) a zachytení heroínu vo svete vstupuje na svetový trh ročne 430 - 450 ton heroínu, z toho asi 50 ton ópia z Mjanmarska a Laoskej ľudovodemokratickej republiky, zatiaľ čo zvyšok predstavuje približne 380 ton heroínu a morfia sa vyrába výlučne z afganského ópia. V Afganistane sa spotrebuje a odoberá asi 5 ton, zatiaľ čo väčšina - zvyšných 375 ton - sa prepravuje po celom svete po trasách prechádzajúcich krajinami susediacimi s Afganistanom.
Balkánske a severné trasy sú hlavnými kanálmi obchodovania s heroínom, ktoré spájajú Afganistan s obrovskými trhmi Ruskej federácie a západnej Európy. Balkánska trasa vedie cez Iránsku islamskú republiku, často predtým cez Pakistan, Turecko, Grécko, Bulharsko a ďalej juhovýchodnú Európu smerom do západnej Európy, ktorej ročný trh s drogami predstavuje približne 20 miliárd dolárov. Severná trasa vedie hlavne cez Tadžikistan a Kirgizsko, ako aj Uzbekistan alebo Turkménsko, do Kazachstanu a Ruskej federácie. Ročný objem tohto trhu sa odhaduje na 13 miliárd USD.