Bratislava 03.02.2020 (TASR)
Mužské meno Blažej je svätecké, má grécky pôvod a v preklade znamená "nezrozumiteľne hovoriaci". Muži s týmto menom oslavujú svoj sviatok 3. februára. Meno Blažej patrí na slovenskom území k zriedkavo zaužívaným.
Blažejovia sú nepokojní a plachí ako ich totemové zviera antilopa. Nositelia tohto mena stoja oboma nohami na zemi a láka ich povolanie právnika, prípadne remeselníka, či chovateľa.
Pre svoju zvedavosť sa môžu ľahko ocitnúť v chúlostivých situáciách. Niekedy im chýba objektivita. V podstate majú pevné zdravie, no mali by sa vyhýbať intelektuálnej preťaženosti. Dobre odolávajú telesnej únave, sú však citliví na vírusové ochorenia a nervový systém.
Obľúbené farby týchto mužov sú zlatá a žltá. Ochranné rastliny majú ľubovník a mak, ochranné kamene jantár a olivín.
Biskup SVÄTÝ BLAŽEJ, ktorého sviatok pripadá práve na 3. februára, bol podľa tradície aj lekárom v arménskom Sebaste (teraz Sivas v Turecku). V katolíckych kostoloch sa na sviatok sv. BLAŽEJA udeľuje veriacim svätoblažejské požehnanie, alebo požehnanie sv. BLAŽEJA, najmä na zdravie hrdla. Sv. BLAŽEJ je patrónom lekárov a hudobníkov. Patrí k uctievaným svätcom, napríklad len v Ríme je mu zasvätených päť kostolov.
Zdroje: www.zivotopisysvatych.sk, http://catholica.cz/?id=446