Bratislava 26.12.2019 (TASR)
Mužské meno Štefan má grécky pôvod a znamená "víťaz". Štefan bol svätcom a zároveň patrónom koní. S nositeľmi tohto skôr dedičného mena sa stretávame pomenej, aj keď v minulosti patrilo na Slovensku medzi obľúbené.
Nositeľov oslovujeme prevažne Števo, Števko alebo Pišta. V súčasnosti sa ešte zachovávajú tradície, ktoré sa viažu k tomuto menu, ako sú návštevy príbuzných a vinšovanie. Štefanovia majú meniny v Druhý sviatok vianočný.
Sú to rozhodní, odvážni aj opatrní muži, ktorí stoja za svojím slovom a nevzdávajú sa.
Ich život je relatívne stály. Majú okolo seba spoľahlivých priateľov. Mohli by sme ich nazvať aj večnými študentmi. Bývajú zanietení pre psychológiu a medicínu. Ich zmysel pre prispôsobovanie a fantáziu z nich robí aj zručných novinárov alebo fotografov disponujúcich obrovskou skúsenosťou.
Štefanovia sú zvyčajne zdraví a veľmi vitálni muži. Mali by si dávať pozor na prepracovanosť. Prospeje im racionálne stravovanie. Výživu by si mali dopĺňať o vitamín A.
Ovplyvňuje ich planéta Merkúr. Ich šťastné farby sú červená a fialová. Ochranné rastliny púpava, rozmarín, ochranné kamene diamant a ametyst.
Diakon a prvý kresťanský mučeník SVÄTÝ ŠTEFAN, sviatok ktorého pripadá na 26. decembra, kráľ SVÄTÝ ŠTEFAN UHORSKÝ, ďalej bývalý významný činiteľ slovenského a chorvátskeho národného hnutia, cirkevný hodnostár, diecézny biskup, pedagóg, kultúrny pracovník, verejný činiteľ, národovec, zakladateľ a prvý predseda Matice slovenskej ŠTEFAN MOYSES (1797-1869), vynálezca padáka, čestný člen letectva USA, ktorý sa zaujímal aj o Karpatský kras a spoluobjaviteľ jaskyne Driny ŠTEFAN BANIČ (1870-1941), zosnulý spisovateľ ŠTEFAN ŽÁRY (1918-2007), herec ŠTEFAN KVIETIK, herec, recitátor a moderátor ŠTEFAN BUČKO, ale aj operný spevák ŠTEFAN MARGITA - to sú len niektorí z mužov, nosiacich meno viažuce sa s Druhým sviatkom vianočným.
Zdroje: www.zivotopisysvatych.sk, www.osobnosti.sk, www.osobnosti.cz, www.csfd.cz, www.stefanmargita.com