Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: TASR
19.12.2019

Vianoce v zahraničnej literatúre

Diela sa môžu stať aj zaujímavým literárnym zážitkom.

Foto: TASR

Bratislava 19.12.2019 (TASR)

 Rovnako ako v slovenskej literatúre, tak aj v prozaických dielach a poézii za hranicami Slovenska majú Vianoce nepochybne svoje miesto. A ak sú ich autormi Alexander Sergejevič Puškin, Lev Nikolajevič Tolstoj, Michail Bulgakov, Karel Čapek či Hans Christian Andersen, môžu sa stať aj zaujímavým literárnym zážitkom.

      Na sviatok Narodenia Pána si milovníci literatúry pripomínajú brilantne napísané fejtóny Karla Čapka, ktorý v nich odidealizoval pohľad na niektoré tradičné vianočné rekvizity, ako sú imelo či vianočné olovo. Povzbudzuje v nich spisovateľov, aby sa nebáli hovoriť o božskom svetle.

      Pri Karlovi Čapkovi čitatelia s radosťou zostávajú aj vďaka jeho rozprávke O vánocích, které nechtěly být, alebo poviedke Šlépěj.

      V českej literatúre je téma Vianoc obľúbená tiež vďaka rozprávkam Boženy Němcovej, fejtónom Jaroslava Haška a próze Rudolfa Těsnohlídka či Ladislava Pecháčka.

      Charles Dickens patrí k najplodnejším britským spisovateľom všetkých čias a jeho Vianočnú koledu (1843) považujú za najobľúbenejší príbeh s tematikou Vianoc na celom svete. Novela rozpráva o lakomcovi Ebenezerovi Scroogeovi a duchoch minulých, prítomných i súčasných Vianoc, ktorí sa so Scroogeom vydávajú na cestu časom a snažia sa ho presvedčiť o podstate vianočných sviatkov.

      V rokoch 1843-67 napísal Dickens každý rok jednu vianočnú knihu alebo novelu. Tieto diela nazval Christmas Books (Vianočné knihy). Prvá z nich bola už spomínaná A Christmas Carol in Prose (Vianočná koleda), ďalej The Chimes (Novoročné zvony), The Cricket on the Hearth (Cvrček na kozube), The Battle of Life (Boj života) a mnohé ďalšie.

      Nádherný, hoci smutný príbeh slávneho dánskeho autora Hansa Christiana Andersena Dievčatko so zápalkami (1845) rozpráva o chudobnom a bosom dievčatku, ktoré sa snaží na Silvestra neúspešne predať aspoň nejaké zápalky.

      Americký spisovateľ fantasy Lyman Frank Baum venuje svoju pozornosť Santa Clausovi a prichádza s vlastnou verziou toho, odkiaľ pochádza, ako sa dostal k rozdávaniu darčekov, a ako sa stal neoddeliteľnou súčasťou vianočného času mnohých krajín sveta. Svoj príbeh z roku 1902 nazval Život a dobrodružstvá Santa Klausa.

      Hoci je J.R.R. Tolkien známy najmä ako literárny otec Pána Prsteňov, Hobita a ďalších diel z prostredia Stredozeme, písal aj iné prózy. Dopisy deda Mráza vyšli ako zbierka listov, ktoré Tolkien písal svojim deťom pred Vianocami v rokoch 1920-43.

      Knižku nemeckého autora Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna Luskáčik a Myší kráľ (1816) celosvetovo preslávil predovšetkým balet Luskáčik, ktorý podľa nej vytvoril ruský skladateľ P.I. Čajkovskij.

      Príbeh Ako Grinch ukradol Vianoce (1957) je na Slovensku známy skôr ako film než kniha amerického autora píšuceho pod pseudonymom Dr. Seuss. Ten svoj príbeh tiež zilustroval a neskôr bol Grinch prevedený aj do filmovej podoby. Zaujímavosťou pritom je, že celé dielo je písané vo veršoch a vzniklo ako satira na prehnanú materializáciu vianočných sviatkov.

      Kráľovná detektívneho žánru Agatha Christie venovala svojmu belgickému detektívovi Herculovi Poirotovi desiatky kníh a poviedok. K nim sa zaraďuje aj novela Poirotove Vianoce (1938), kde ústrednú zápletku tvorí vražda, ku ktorej došlo v dome milionára Simeona Leeho. 

      Vianočné poviedky Chlapček u Krista na Vianoce a Vianočný stromček a svadba, ktorých autorom je Fiodor Michailovič Dostojevskij, sú až mrazivo pravdivé so silným sociálno-filozofickým rozmerom.

      Tvorba predstaviteľky švédskeho novoromantizmu Selmy Lagerlöfovej vyniká skvelým realistickým rozprávačstvom, bohatou fantáziou, nadčasovou múdrosťou a morálnymi ponaučeniami. Vianociam venovala poviedku Legenda o vianočných ružiach.

      Nie menej pôvabné sú rozprávky Alexandra Sergejeviča Puškina Metelica; rovnaký názov má i rozprávka Leva Nikolajeviča Tolstého. Vianočný príbeh Michaila Afanasjeviča Bulgakova má názov Fujavica.

      Najkrajších sviatkov v roku sa dotýka aj poviedka Jacka Londona Prípitok muža na ceste. Do bohatej kolekcie zahraničných literárnych diel o Vianociach tiež nepochybne patrí poviedka amerického autora O. Henryho (vlastným menom William Sydney Porter) Dary Troch kráľov.

      Pri téme Vianoc je nezabudnuteľná ruská rozprávka Alexandra Nikolajeviča Afansjeva Mrázik. V trochu upravenej podobe ju preslávila najmä jej filmová podoba z roku 1964.

      Vianočné príbehy sú vďačná téma. Či už na krátenie dlhých zimných večerov, alebo na spríjemnenie čakania na Štedrý deň.


      Zdroje:
      https://issuu.com/slovart/docs/13-30_vianocna_kniha   https://www.audiolibrix.com/sk/Directory/Book/1775/Audiokniha-Vanocni -pribehy-a-povidky-Karel-Capek-Jaroslav-Hasek-Rudolf-Tesnohlidek

November 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
Napíšte nám [email protected]