Trnava 11.12.2019 (TASR)
Archeologičke Márii Novotnej za celoživotné dielo a rozsiahlu pedagogickú prax v odbore klasická archeológia udelila v utorok Trnavská univerzita (TU) v Trnave čestný doktorát. Návrh na titul doctor honoris causa podal dekan filozofickej fakulty (FF) Erik Hrnčiarik, kde Novotná pôsobila. Uviedol, že sa zaslúžila o vznik nového študijného odboru klasická archeológia v rámci Slovenska.
Mária Novotná (1931) zasvätila celý svoj život archeologickej vede, pre jej prácu je charakteristická vysoká profesionalita, systematickosť, dôslednosť, schopnosť analytického a syntetického prístupu k riešeniu skúmanej problematiky. Jej vedecko-výskumná činnosť zahŕňa všetky formy archeologickej práce.
Osobne viedla alebo sa podieľala na vedení záchranných a systematických archeologických výskumov v teréne, napríklad v oblasti dolného Pohronia a Spiša, za priekopnícke sa považujú aj výsledky jej práce v oblasti rekonštrukcie počiatkov baníckej činnosti a metalurgie medi na Slovensku ako jedného z európskych produkčných centier.
V rokoch 1955 až 1996 vedecko-pedagogicky pôsobila na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, v rokoch 1996 až 2005 bola vedúcou katedry klasickej archeológie na FF TU v Trnave. Spolupracovala aj s Katecheticko-pedagogickou fakultou Žilinskej univerzity a neskôr s Katolíckou univerzitou v Ružomberku.
V súčasnosti je emeritnou profesorkou klasickej archeológie. "I naďalej veľmi intenzívne a aktívne pokračuje vo svojej vedeckej i pedagogickej činnosti. Svoje bohaté odborné znalosti i organizačné skúsenosti nezištne a bezprostredne odovzdáva nielen svojím blízkym spolupracovníkom, ale aj širšiemu okruhu kolegov, doktorandov a študentov. Ako medzinárodne uznávaná bádateľka sa významnou mierou podieľa na šírení dobrého mena slovenskej vedy vo svete. Hodnotné dielo, ktoré za svojho života vytvorila, má svoje trvalé miesto nielen v slovenskej, ale i v európskej archeológii," doplnil dekan FF TU.