Spišské Vlachy 27.11.2019 (Skolske.sk)
Projekt Nenápadní hrdinovia má za sebou už jedenásť úspešných ročníkov. V Žiline sa 15. novembra 2019 uskutočnila v poradí už XI. slávnostná konferencia tohto projektu. V minulosti sa doň trikrát zapojili aj žiaci ZŠ sv. Jána Krstiteľa zo Spišských Vlách. Vďaka nim mohla verejnosť spoznať týchto nenápadných hrdinov: Teréziu Tukovú (rehoľnú sestru Justínu), Viliama Neupauera (manžela a otca) a Jána Butkaja (kňaza a rodáka).
Pre školský časopis SRDCE nám Mgr. František Neupauer, PhD. - historik, učiteľ a publicista, autor a gestor projektu Nenápadní hrdinovia prezradil:
„Projekt Nenapadní hrdinovia pomáha mladým ľuďom objavovať dejiny "z prvej ruky" cez príbehy ľudí, ktorí prežili svoj osobný zápas s komunistickým totalitným režimom. Na tento zápas sa často zabúda, nemohlo sa o ňom pred rokom 1989 hovoriť a pritom je to jasný zápas so zlom vo všetkých jeho podobách. Pod plášťom rovnosti pre všetkých sa skrývalo prenasledovanie usilovných, talentovaných, inteligentných. Závisť vyprovokovala kradnutie majetku podnikateľom i cirkvám. A ľudia viery, slobody a zodpovednosti sa ocitli za mrežami. Takýchto ľudí, nenápadných hrdinov, dokonca aj môjho menovca, objavili vaši študenti. Patrili ako žiaci základnej školy medzi najmladších, no pod taktovkou obetavých pedagógov i vďaka ich entuziazmu a nadšeniu boli obohatením našej konferencie a celého projektu. Patrí im, vám, naša vďaka a uznanie.“
Mgr. Zuzana Kandrová, učiteľka dejepisu v ZŠ sv. Jána Krstiteľa Spišské Vlachy
„Informácie k projektu „Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom“ som získala na základe ponuky pána Františka Neupauera, ktorý stál pri zrode projektu a občianskeho združenia. S našimi žiakmi som sa projektu zúčastnila dvakrát s výborným umiestnením. Od začiatku ma zaujala myšlienka sprostredkovať dejiny prostredníctvom životného príbehu človeka v ťažkej dobe neslobody. Hrdinovia, ktorých činy a krivdy boli spáchané na nich alebo na ich príbuzných, zapadli prachom. Vyhľadali sme takéto osobnosti aj za pomoci ľudí z nášho okolia. Čím viac sme spolu s mojimi žiačkami prenikali do hĺbky týchto príbehov, tým viac boli ich svedectvá mrazivé, no i plné odpustenia, nádeje v lepší život. Čas síce zahojil otvorenú ranu, no jazvy ostali. Dodnes ma osobne zaujíma táto problematika a v bádaní po nenápadných osobnostiach pokračujeme, hoci naším posledným sprostredkovateľom takého príbehu bol človek, ktorý nám už nestihol vyrozprávať celý príbeh svojej rodiny. Ani mňa, ani mojich žiakov to neodrádza a naďalej budeme pracovať na odhaľovaní takýchto osudov ľudí. Udalosť v dejinách, jej dátum, výsledok si každý vieme ľahko a rýchlo nájsť prostredníctvom komunikačných prostriedkov, v učebniciach. Osud nevinného, skúšaného, trpiaceho nás zasiahne, pomôže nám lepšie pochopiť dobu v dejinách, ktoré by boli inak pre nás len súborom niekoľkých riadkov v texte knihy. Hoci spracovanie príbehu hrdinu je dlhodobý a náročný proces, jeho prezentácia na verejnosti nás vždy nadchne a posúva kúsok vpred v odhaľovaní pravdy o minulosti. Žiakom prináša možnosť bádateľskej, tvorivej aktivity a prináša nové možnosti vlastnej sebarealizácie a zlepšovania komunikačných, počítačových zručností. Vyslovujem úprimný obdiv a poďakovanie za činnosť celého občianskeho združenia Nenápadných hrdinov, za ich prácu, prístup a neustále rozširujúcu činnosť. Vyprosujem im veľa Božích milostí v ich záslužnej práci.“
Postupne vám sprostredkujeme aj spomienky absolventiek ZŠ sv. Jána Krstiteľa v Spišských Vlachoch na ich prácu v projekte Nenápadní hrdinovia. Veríme, že budú pre vás inšpiráciou, aby ste vo svojom okolí objavovali nenápadných hrdinov z obdobia komunizmu. Aj žiaci základnej školy môžu takto poodkryť históriu.