Bratislava 141.11.2019 (Skolske.sk)
V Československu sa 27. novembra 1989 uskutočnil generálny štrajk, do ktorého sa zapojili státisíce pracujúcich a študentov. K žiadnym vážnym incidentom medzi demonštrujúcimi a silovými zložkami štátu nedošlo, hoci zo strany federálneho ministerstva vnútra boli nepochybne prijaté mnohé opatrenia.
Od udalostí na Národní tříde v Prahe uplynulo desať dní a na pohľad bolo zrejmé, že isté zmeny v spoločensko-politickom živote nastanú. Dobrou správou bolo, že Federálne zhromaždenie na svojom mimoriadnom zasadnutí 29. novembra 1989 zrušilo článok 4 ústavy o vedúcom postavení komunistickej strany v spoločnosti.
Vo svojich funkciách však naďalej zotrvávali ľudia, ktorí neboli zárukou toho, že politické zmeny v Československu zostanú nenásilné. V týchto dňoch nebolo na verejnosti cítiť zvýšenú aktivitu zo strany armády, sovietskych jednotiek ani vtedajšej Verejnej bezpečnosti. Obavy však pretrvávali.
Občianske fórum vydalo 29. novembra 1989 o 17. hodine päťbodové komuniké zo zasadnutia pléna, v ktorom zdôrazňovalo význam armády a bezpečnosti v každom štáte. Práve im adresovalo apel, aby vojaci a policajti rešpektovali vôľu ľudu, chránili jeho záujmy a nedali sa zneužiť žiadnou skupinou ľudí proti demokratickej obnove krajiny. Upozornili, že násilie a revanše by boli nešťastím pre všetkých.
"Prosíme vás, aby ste chránili práva a životy svojich spoluobčanov a bezpečnosť republiky. Pomôžte všetkým občanom, ktorí sa na vás obrátia a poskytnite im ochranu. Náš štát potrebuje skutočných profesionálov v boji s kriminalitou a obrane proti organizovanému zločinu," uvádza sa v treťom bode výzvy.
Rovnako sa v komuniké konštatuje, že armáda má hájiť zvrchovanosť štátu a nesmie byť už nikdy zneužitá na presadzovanie záujmov jednej politickej skupiny.
"Občianske fórum je proti rozvratu a anarchii, usiluje sa o obnovenie vnútorného mieru v našej krajine," píše sa v poslednom bode vyhlásenia.