Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: Ing. Peter Vargovčík,  Mgr. Jana Pavlišáková
23.10.2019

IT osobnosť na pôde Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Prešove

Prešovčan, dnes už s americkým pasom, má na konte viac než dvesto patentov.

Foto: SPŠ elektrotechnická v Prešove

Prešov 23.10.2019 (Skolske.sk)

Jeden z najúspešnejších našich absolventov Ing. Radoslav  Danilák, PhD nás poctil svojou návštevou. Maturitné vysvedčenie si prevzal  v roku 1987 a ďalej pokračoval v štúdiu na TU v Košiciach. Prešovčan, dnes už s americkým pasom, má na konte viac než dvesto patentov, kariéru v kľúčových korporáciách čipového biznisu a tiež vlastné start-upy s multimiliónovými exitmi. Momentálne žije v USA, v Silicon Valley a pracuje na ďalších projektoch. Patrí tam k najznámejším Slovákom vďaka revolučným mikroprocesorovým čipom, ktoré navrhol okrem iných zariadení aj pre Playstation 2 a tiež X-Box. Radoslavove produkty sa dnes používajú v najrýchlejších počítačoch na svete, uspela aj jeho koncepcia lacných, ale spoľahlivých flash pamätí, ktoré sú dnes hlavným stavebným prvkom SSD diskov.
 
Radoslav Danilák je osobnosť, ktorá to svojím talentom, húževnatosťou a vytrvalosťou dotiahla až za veľkú mláku. „Ak by sme jeho výsledky chceli prirovnať k nejakému mediálne známemu športovcovi, tak bez váhania by to bol Peter Sagan,“  skonštatoval  náš kolega Ing. Peter Vargovčík, ktorý  sa pozná s Radom Danilákom ešte z čias štúdia na našej škole a pokračoval: „Radko si už ako 15-ročný prvák na SPŠE rýchlo získal rešpekt nás, starších spolužiakov, z najstaršieho školského „výpočťáku“ v prešovskom okrese. Nielenže už vtedy chrlil dennodenne nápady, ktorých riešenie sme s nadhľadom posúvali budúcim generáciám japonských vývojárov. On mnohé zo svojich nápadov s nečakanou ľahkosťou v priebehu niekoľkých dní aj realizoval.“

pic
Foto: SPŠ elektrotechnická v Prešove

Je nám preto veľkou cťou, že prijal naše pozvanie a podelil sa s nami so svojou životnou cestou plnou úspechov. Sme veľmi radi, že nezabúda na školu, ktorá mu poskytla priestor a umožnila mu rozvíjať sa v IT oblasti. „Bolo to pre nás veľmi dôležité, že sme mali v škole priestor rozvíjať svoj talent“, spomínal Radoslav počas svojej prednášky pre študentov a pedagógov školy. V nej prebehol svoj profesijný životopis, najdôležitejšie výsledky, umožnil nám nazrieť do kuchyne vývoja produktov svetoznámych značiek Toshiba či NVidia, pre ktoré pracoval. Naznačil nám princípy svojich najodvážnejších úspešných návrhov a predstavil prezentáciu pre investorov, ktorá pre vývoj jeho najnovšieho projektu získala investíciu 25 miliónov dolárov. „V živote mnohých firiem sa striedajú úspešné, ale aj menej úspešné obdobia. To, či sa firma pozviecha, keď padne na dno, o tom rozhodujú jej ľudia. Len ak sú úprimní, obetaví, pracovití, dokážu firmu znova postaviť na nohy.“

Čipový mág vyčerpávajúco odpovedal na otázky z publika a dlho znejúci potlesk svedčil o výnimočnosti tohto stretnutia. V súčasnosti pôsobí tiež ako poradca v Rade vlády SR pre vedu, techniku a inovácie a reprezentuje Slovensko ako expert na EuroHPC (European High Performance Computing Commission) pri Európskej komisii. Práve na pôde EÚ chce Radoslav vyrábať svoj najnovší mikroprocesorový čip Tachyum Prodigy určený pre dátové centrá, ktorý vyvíja so svojou vlastnou firmou Tachyum.
​​​​​​​
Pre našich študentov bolo stretnutie s osobnosťou Radoslava Daniláka silnou motiváciou a inšpiráciou, ako si plniť svoje sny. Nejednému z nich sa určite vryli do pamäti slová, ktoré zazneli počas prednášky: „Ak chceme niečo dosiahnuť, musíme vystúpiť z radu.“
 
                                                                            Ing. Peter Vargovčík,  Mgr. Jana Pavlišáková

November 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
Napíšte nám [email protected]